10. februarja smo v banketni dvorani Kolpern na Jesenicah na Zaključni konferenci projekta Centra za svetovanje in vrednotenje znanja zaposlenih Gorenjske predstavili dosežke in rezultate projekta. Že v septembru 2021 smo skupaj s partnerskimi organizacijami (LU Kranj, LU Škofja Loka, Biotehnični center Naklo in Šolski center Kranj) presegli načrtovane kazalnike. V našem konzorciju je bilo v svetovanje vključenih 59 % žensk, 70 % zaposlenih pa je imelo dokončano največ srednjo šolo. Po starosti je bilo 45 % starejših od 45 let, pri ranljivih skupinah zaposlenih, ki jih je bilo v našem konzorciju 19 %, so prevladovali ekonomski migranti (večinoma moški), medtem ko so med osebami z oviranostmi prevladovale ženske.

Občinstvo v dvorani

17 % zaposlenih, vključenih v projekt, se je udeležilo vrednotenja neformalno pridobljenih znanj. Največ zanimanja je bilo za vrednotenje znanja tujih jezikov, kompetenco komunikacije in reševanja konfliktov, pri čemer smo vrednotili: javno nastopanje, mediacijske veščine, prvi vtis, reševanje konfliktov … Izvedli smo tudi dve skupinski in individualni vrednotenji podjetnostne kompetence.

Postopke ugotavljanja izraženosti ključnih kompetenc smo izvajali za različne organizacije in podjetja, kjer smo ugotavljali in vrednotili mehke veščine in ključne kompetence v skladu s potrebami, ki so jih izrazila podjetja sama. Nudili smo tudi pomoč njihovim zaposlenim pri predstavitvi delovnih izkušenj in izobraževalnih dosežkov v obliki elektronskega portfolija ali zbirne mape z učnimi in delovnimi dosežki.

Pogovor z županom

Eva Štravs Podlogar, direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, je predstavila izzive regije na področju zagotavljanja ustreznih kadrov. Izpostavila je delo z mladimi ter priložnosti na področju turizma in razvoja podeželja. Gostili smo tudi kadrovico v podjetju Hit Alpinea Kranjska Gora, Barbaro Mandelj, ki je osvetlila pomanjkanje kadrov v turizmu, raznolikost zaposlenih in medgeneracijsko sodelovanjo. Ravno različnost ter sodelovanje in povezovanje, kar je vse nujno za razvoj in motivacijo zaposlenih, vodijo v odličnost, je poudarila Marcela Klofutar, direktorica Hiše Linhart in predsednica mladih gostincev JRE Slovenija.

Tudi naše delo je temeljilo na sodelovanju in povezovanju različnih deležnikov v regiji. Svetovalci smo bili zelo motivirani, da smo v različne oblike usposabljanja in izobraževanja vključili čim več zaposlenih. S tem smo prispevali k njihovemu poklicnemu in/ali osebnemu razvoju. Spoznali smo izobraževalne potrebe različnih podjetij in panog, za katere bomo v prihodnje lažje pripravili ponudbe izobraževanj in usposabljanj – t. i. programe po meri.

Svetovalci v projektu (skupaj nas je bilo 9) smo z dodatnimi usposabljanji s področja svetovanja in vrednotenja znanja, komunikacije, delitve dobrih praks vsekakor tudi strokovno rasli. Usposobljeni smo za uporabo raznovrstnih svetovalnih pripomočkov in orodij za vrednotenje; pridobljeno znanje nam bo koristilo tudi pri nadaljnjem delu.

Na konferenci so preko videoprispevkov svoje izkušnje s svetovanjem, vrednotenjem in vključevanjem v izobraževanje z nami delili zaposleni različnih profilov. Veseli smo bili Braneta in Cirila Horjaka, ki sta nas spomnila na pomen znanja  in kompetenc. Primera Nisvete in Nejca, ki sta se nam pridružila na odru in delila, kar sta dosegla s pomočjo svetovanja, pa sta nam potrdila, da je svetovanje v IO še kako potrebno.

Lea Zlodej (lea.zlodej@lu-jesenice.net), LU Jesenice

Skip to content