Na Ljudski univerzi Kočevje smo v decembru 2017 zaključili projekt Mreža za preprečevanje zgodnjih porok (Early Marriage Prevention Network), s katerim smo od marca 2016 izvajali aktivnosti za ozaveščanje o tej temi. V kočevskih osnovnih šolah smo tako v šolskem letu 2016/2017 v delavnice vključili 120 otrok in jim posredovali znanja o graditvi odnosov na enakopravnosti med spoloma, prepoznavanju različnih oblik nasilja ter izogibanju nezaželenim posledicam zgodnjih porok. Pripravili smo poročilo oziroma analizo stanja v Sloveniji v zvezi z zgodnjimi porokami, ki se nanaša na zakonodajo, smernice za delovanje in delovne prakse dobrega medinstitucionalnega sodelovanja.

V usposabljanje o zgodnjih porokah smo vključili tudi različne strokovnjake, kot so socialni delavci, učitelji, zdravstveni delavci, predstavniki pravosodja in policije, in osveščali o učinkih zgodnjih porok na razvoj otroka.

Tako na terenu kot v prostorih LU smo izvedli družinska svetovanja, kjer smo identificirali otrokov problem in pripravili načrt za njegovo rešitev. Prav tako smo izvedli dve šoli za starše, ki ju je vodil psiholog Matic Munc. Udeležencem je na pronicljiv način predstavil pasti in prednosti različnih vzgojnih stilov, delil stališča glede dobrega starševstva in roditelje motiviral za izboljšanje njihove občutljivosti na težave otrok. Kljub zaključku projekta si bomo prizadevali za nadaljevanje tovrstnih programov v sklopu projekta Večnamenski romski center Khameskoro Kher Kočevje »Sončna hiša«, ki smo ga na LU začeli izvajati oktobra 2017.

Urša Brinovec (urska.brinovec@lu-kocevje.si), LU Kočevje