Vlada je na redni seji 7. 12. 2017 sprejela Strategijo razvoja Slovenije 2030. Dokument je nastal pod okriljem Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, Ministrstva za finance, Urada Vlade RS za makroekonomske analize in razvoj ter v tesnem sodelovanju z resornimi ministrstvi in Statističnim uradom RS.

Osrednji cilj strategije je večja kakovost življenja za vse, za kar je opredeljenih pet strateških usmeritev: (1) vključujoča, zdrava, varna in odgovorna družba, (2) učenje za in skozi vse življenje, (3) visoko produktivno gospodarstvo, ki ustvarja dodano vrednost za vse, (4) ohranjeno zdravo naravno okolje, (5) visoka stopnja sodelovanja, usposobljenosti in učinkovitosti upravljanja.

Za uresničevanje teh strateških usmeritev bo treba delovati na različnih medsebojno povezanih in soodvisnih področjih, ki se odražajo v dvanajstih razvojnih ciljih strategije:

  1. Zdravo in aktivno življenje
  2. Znanje in spretnosti za kakovostno življenje in delo
  3. Dostojno življenje za vse
  4. Kultura in jezik kot temeljna dejavnika nacionalne identitete
  5. Gospodarska stabilnost
  6. Konkurenčen in družbeno odgovoren podjetniški in raziskovalni sektor
  7. Vključujoč trg dela in kakovostna delovna mesta
  8. Nizkoogljično krožno gospodarstvo
  9. Trajnostno upravljanje naravnih virov
  10. Zaupanja vreden pravni sistem
  11. Varna in globalno odgovorna Slovenija
  12. Učinkovito upravljanje in kakovostne javne storitve

Ti razvojni cilji predstavljajo podlago za oblikovanje prihodnjih prednostnih nalog in ukrepov vlade, nosilcev regionalnega razvoja, lokalnih skupnosti in drugih deležnikov. Uresničiti jih bo mogoče le preko uravnoteženega gospodarskega, družbenega in okolijskega razvoja, kjer sta ključna še učenje za in skozi vse življenje ter učinkovit sistem upravljanja in sodelovanja.

Več lahko preberete v celotnem sporočilu za javnost.

Vir: spletna stran Vlade RS, 7. 12. 2017

Priredila: Nevenka Kocijančič (nevenka.kocijancic@acs.si), ACS