V Centru KORAK za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo študijske krožke izvajamo že od leta 2004. V tem času smo štirje mentorji uspešno izpeljali več kot 20 študijskih krožkov različnih tematik, kot so npr. Dvig samozavesti z lastno aktivacijo, Bridge – medkulturno povezovanje ob utrjevanju angleškega jezika, Zdrav obrok. V študijskem letu 2016/2017 smo na javnem razpisu MIZŠ kandidirali s tremi študijskimi krožki: Zdrave sladice in peciva, Zelišča na zdravilnem vrtu in Dediščina prednikov 2.

Izvajanje študijskih krožkov mentorji prilagodimo kognitivnim sposobnostim uporabnikov in pri tem uporabimo dinamične načine, tehnike in metode dela. Pridobljena poškodba možganov namreč v življenje posameznika in tudi njegovih svojcev vnese velike spremembe na raznih področjih.

S pomočjo študijskih krožkov preko različnih pristopov mentorji spodbujamo ohranjanje naučenih znanj in učenje novih sposobnosti uporabnikov – medsebojne komunikacije in pomoči, vzajemnega učenja, strpnosti, kreativnosti ter zavedanja o enkratnosti in pomembnosti posameznika. Poleg tega nam študijski krožki omogočajo visoko fleksibilnost pri prilagajanju načina dela učni skupini (nihajočim značilnostim članov tudi na dnevni ravni) in dinamični časovni načrt.

Žal na razpisu leta 2017 nismo bili uspešni. Predlagani študijski krožki so prejeli premajhno število točk (usodno je bilo minimalno število točk pri geografski legi) in so bili s strani MIZŠ zavrnjeni, kar je za nas, ki v študijske krožke neprenehoma, že več kot 10 let, vključujemo ranljive skupine, neprijeten udarec. To nas ni ustavilo, potrebne pa so bile korenite prilagoditve. Namesto treh smo izpeljali en študijski krožek, da bi zmanjšali stroške, pa smo akcijske cilje podredili izobraževalnim. Študijski krožek Zelišča na zdravilnem vrtu smo nedavno uspešno zaključili in tako v pester vsebinski mozaik izvedenih študijskih krožkov dodali nov edinstven kamenček v upanju, da na naslednjem razpisu uspemo. S tem bi novo pridobljena znanja o zdravilnih zeliščih uspešno prenesli v okolje, v Korakov zdravilni vrt, teorija pa bi trajnejše zaživela v praksi, v veselje kot ponos ‘krožkarjev’ in ožje lokalne okolice.

Marjan Kalamar (marjan.kalamar@center-korak.si), Center KORAK, Kranj