Inovativni pristopi v kariernem svetovanju na Cene Štupar-CILJ

Prihodnosti ne moremo ubežati. Zato smo na Cene Štupar – CILJ zelo veseli, da bomo lahko pobegnili v prihodnost. Septembra 2023 smo vstopili v nov 18-mesečni projekt Erasmus+ Karierna soba pobega v prihodnost – poklici prihodnosti in kompetence prihodnosti.

Oprema za sobo pobega

Cilj projekta je uvajanje digitalizacije v obstoječe karierno svetovanje z uporabo sobe pobega.

Skupaj s partnerji Panoptikum in Dante ustvarjamo digitalizirano in mobilno Karierno sobo pobega v prihodnost, ki je namenjena karierni orientaciji. Zavedamo se, da je igrifikacija v izobraževanju zelo učinkovita. Zato bomo na inovativen in motivacijski način spodbujali zanimanje za različne poklicne priložnosti in področja, o katerih mladi morda prej niti niso razmišljali. Hkrati bomo spodbujali razvoj ključnih kompetenc, ki jih potrebujemo za opravljanje poklicev prihodnosti, razvijati pa jih moramo v sedanjosti. Soba pobega je tudi odlično orodje za vključevanje ranljivih skupin, krepitev medkulturnega dialoga ter spodbujanje socialne vključenosti in integracije.

Karierni svetovalci bomo v okviru projekta pridobili nova znanja in orodja na področju kariernega svetovanja.

Primarna ciljna skupina projekta so karierni svetovalci, ki delajo v IO,  in karierni svetovalci, ki delajo z mladimi. Sekundarna ciljna skupina so osnovnošolci, srednješolci in njihovi starši ter osebe z manj priložnostmi.

So poklici prihodnosti, ki se pojavljajo v nekaterih raziskavah potreb, morda na prvi pogled malo futuristični? 

Dispečer dronov, virtualni učitelj, arhitekt za Metaverzum, specialist za zasebnost, odstranjevalec vesoljskih odpadkov, strokovnjak za regeneriranje naravnega okolja … A vendar spodbujajo mlade k razmisleku, kaj je njihovo osnovno vodilo pri obiskovanju šolanja. Cilj namreč je, da jih pripravimo na to, da bodo opravljali poklice, ki rešujejo realne probleme, morda tudi takšne, ki jih njihovi starši, učitelji ter tudi vlada v posameznih primerih ni uspešno rešila.

Na mednarodnem srečanju projekta Erasmus+ KARPO smo se projektni partnerji pogovarjali s 3D AI avatarjema Ivana Cankarja in Steva Jobsa. Glavna tema srečanja so bili trendi na področju digitalizacije, ki jih bomo vključili v Karierno sobo pobega v prihodnost. Marko Cafnik, Panoptikum, in Aleš Pevc, Tehnološki park Ljubljana, sta nas seznanila z Gartnerjevo krivuljo nastajajočih tehnologij (Gartner Hype Cycle for Emerging Technologies 2023) ter novostmi, kot so prostorski internet (Spatial computing), Citiverse in digitalni dvojčki (Industrial metaverse). Avtorica članka sem predstavila idejno zasnovo Karierne sobe pobega v prihodnost, ki bo zasnovana kot inovativno učno okolje.

Projekt financira Evropska unija.

Andreja Glavač (andreja.glavac@cene-stupar.si), Cene Štupar – CILJ