1. decembra 2017 smo uspešno izpeljali zaključno konferenco projekta Erasmus+ KA 3 Svetovanje odraslim v izobraževanju (GOAL).

V triletnem mednarodnem projektu, ki se zaključuje januarja 2018, sodeluje 6 držav. Nacionalni vodja projekta v Sloveniji je MIZŠ, partnerski organizaciji pa sta ACS in CPI. Nove pristope svetovanja za odrasle smo v Sloveniji preizkusili v štirih izobraževalnih organizacijah: Biotehniškem izobraževalnem centru Ljubljana, CDI Univerzum – Svetovalnem središču Ljubljana, Šolskem centru Velenje in Ljudski univerzi Velenje – Svetovalnem središču Velenje.

Cilji projekta so bili izboljšati možnosti svetovanja za odrasle v vseh partnerskih državah in prispevati k povečanju vključenosti manj izobraženih odraslih v vseživljenjsko učenje, s tem pa k njihovi večji vključenosti in mobilnosti na trgu dela.

Na konferenci smo predstavili rezultate projekta, priporočila za nadaljnji razvoj svetovalne dejavnosti v izobraževanju odraslih, z občinstvom pa smo delili tudi izkušnje vključenih svetovalcev in partnerjev tako na nacionalni kot regionalni ravni.

Po uvodnem video pozdravu koordinatorke projekta, Nadie Reynders s Flamskega Ministrstva za izobraževanje nas je nagovorila državna sekretarka na MIZŠ, dr. Andreja Barle Lakota, in poudarila pomen izobraževanja odraslih ter posebej svetovanja kot ene temeljnih podpornih aktivnosti za uspešno izobraževanje in učenje. V nadaljevanju so sodelavke nacionalnega projektnega tima predstavile projekt ter njegove rezultate in predloge za nadaljni razvoj področja svetovalne dejavnosti v izobraževanju odraslih.

Drugi del konference je bil namenjen izkušnjam sodelujočih v projektu. Svojo izkušnjo je v video posnetku predstavila gospa Sabina iz Velenja, sledili sta dve panelni razpravi:

  • v prvi sta dve svetovalki in dve partnerki v projektu predstavili svoje izkušnje sodelovanja v projektu ter dodano vrednost tega sodelovanja tako pri izvajanju svetovalne dejavnosti kot pri sodelovanju v partnerski mreži;
  • v drugi so predstavniki nacionalnih partnerjev predstavili svoj pogled na podporo odraslim pri vključevanju v procese izobraževanja/usposabljanja/učenja ter svoje predloge za nadaljnji razvoj svetovalne dejavnosti na ravni sistema in politike.

Ob zaključku konference so udeleženci izrazili zadovoljstvo s predstavljeno vsebino ter njeno izvedbo. Predstavitve, gradiva ter galerija fotografij s konference so na voljo na spletni strani projekta.

Mag. Andreja Dobrovoljc (andreja.dobrovoljc@acs.si), ACS