»Letošnje leto je bogato obrodilo,« je bila ena od uvodnih trditev na Letnem posvetu o izobraževanju odraslih 2017 (LPoIO). Med drugim ji je botrovalo že samo dejstvo, da smo se na srečanju nosilcev politike, stroke in prakse izobraževanja odraslih zbrali že drugič, zato da bi ovrednotili prehojene poti in opredelili prihodnje izzive. Prvi letošnji posvet, marca, je bil prvenstveno namenjen predstavitvi predloga prenovljenega Zakona o izobraževanju odraslih. Ta je zdaj že v postopku sprejemanja.

Naša pozornost na novembrskem posvetu pa je bila usmerjena drugam. Namenili smo jo demografskim spremembam in Strategiji dolgožive družbe, Uresničevanju Resolucije o Nacionalnem programu izobraževanja odraslih v letih 2014, 2015 in 2016 ter Oceni stanja spretnosti za Slovenijo. Zadnji dve temi smo obravnavali tudi v delovnih skupinah in pri tem iskali načine in priložnosti za to, da z združenimi močmi več resorjev (prisotnih je bilo kar sedem) in drugih deležnikov učinkovito odgovorimo na izzive družbe in gospodarstva, pri tem pa vsestransko (o)krepimo posameznika in različne skupnosti.

Osebno mi je bil najljubši programski sklop, namenjen predstavitvam odličnih lokalnih praks. Toliko navdušujočih besed in dosežkov, toliko modrosti in vizionarsko zastavljenih zamisli, toliko človečnosti … je sooblikovalo ta del programa, da nihče ni ostal ravnodušen. Izvedeli smo na primer, da se podjetje Mlinotest zaveda, da morajo sami prevzeti odgovornost za zagotavljanje in razvoj kadra, obenem pa vedo, da pa pri tem niso sami. Zaveznika imajo v Občini Ajdovščina in Ljudski univerzi Ajdovščina. Slednja poleg svojega temeljnega poslanstva pogumno prevzema povezovalno vlogo v svojem okolju, primer tega je odlično izpeljana InCastra – dan ajdovske industrije in podjetništva.  Po drugi plati smo se vsi naučili, kaj so to kompoziti, da so združeni Zasavci (vsi po malem ‘gverilci’) neustavljivi in da orjejo ledino v visoko tehnološki proizvodnji, se povezujejo v domačem in mednarodnem prostoru ter številnim brezposelnim zagotavljajo nova delovna mesta. Spet je bila ključna ljudska univerza, tokrat Zasavska, ki je znala pridobiti udeležence in sestaviti program usposabljanja (pa tudi tega panela). Hvale vreden je tudi prispevek Centra za poklicno izobraževanje, ki je učinkovito opravil postopek za to, da imamo v Sloveniji zdaj nov NPK »Izdelovalec plastičnih kompozitnih izdelkov«. To so konkretne reči, uspešne zgodbe, ki temeljijo na »povezanih rokah in možganih« ter prinašajo napredek na vseh ravneh.

Na posvetu smo obeležili 25-letnico delovanja ACS, si ogledali dogodke, ki smo jih ustvarili ali se jih v imenu Slovenije udeležili v tem letu. Nastavili smo koledar ključnih dogodkov v prihodnjem letu in vabimo vas, da nam ga pomagate polniti. V pripravi so tradicionalni Utrinki z LPoIO, kmalu pa vas tudi obvestimo, kako do vašega potrdila. Večina vsebin je že objavljenih, oglejte si jih tukaj.

Na LPoIO 2018 se vidimo naslednjo jesen – menda se bomo družili kar dva dni.

Mag. Zvonka Pangerc Pahernik (zvonka.pangerc@acs.si), ACS