V Centru KORAK za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo ŠK v sodelovanju z ACS izvajamo že od leta 2004, 2–3 letno. Izbiramo raznovrstne vsebine: S tujim jezikom do novih spoznanj, Spoznajmo Slovenijo, Kuhanje je lahko tudi zabavno, Možgani, Zdravilni vrt, Spolnost – partnerstvo – družina, Šah, Mesta z zgodovino, osebna poklicna avtonomija, Prva pomoč na moj način idr. Trenutno se ukvarjamo z dvema temama: Varnostjo na spletu in Jedmi s preteklostjo.

ŠK je brezplačna splošnoizobraževalna oblika skupinskega prostovoljnega učenja odraslih, ki poteka nehierarhično in se zaključi s skupnim dogodkom. Odnosi  udeležencev krožka so enakopravni, sproščeni in prijateljski. Delo je ustvarjalno, sodelovalno in načrtovano. Pričneta in ženeta ga potreba in zanimanje posameznika, ki se po svojih močeh in volji dejavno vključuje v učenje in delo krožka.

Bogataj, N., Cepin, M., Dolžan Eržen, T., Urh, D.

Študijski krožki iz korenin k novim izzivom za življenje v skupnosti

ŠK Varnost na spletu izhaja iz dejstva, da ima vsako obdobje svoja tveganja, digitalna doba ni izjema. Spletna stran www.safe.si  poroča, da se je skoraj tretjina slovenskih otrok, starih med 11 in 16 let, že soočila z eno od oblik zasvojenosti z internetom in da mladostniki dandanes spijo 2 do 3 ure na noč manj kot pred desetimi leti! Internet na različnih napravah koristi že velik del prebivalstva. Ranljive skupine niso izvzete, zato smo na srečanjih omenjenega ŠK osredotočeni na tovrstne vsebine. Akcijski cilj je izdelava plakata, ki bo povzemal bistvene varnostne ukrepe in usvojena znanja.

V ŠK  Jedi s preteklostjo iščemo jedi naših prednikov. Izbrali smo gorenjsko regijo. Iz literature smo izluščili zanimive, preproste jedi z dostopnimi sestavinami. Priskrbeli smo si nekaj delovnih pripomočkov (posode, drobne pripomočke, mešalnik, tehtnico…). Pri pripravi hrane smo pozorni nase in na posledice pridobljenih možganskih poškodb. Med pripravo jedi smo poslušali ljudsko glasbo, ki je prispevala k podoživljanju tistega časa. Krožkarji so na srečanjih pridobili nekaj idej, kako si prilagoditi izvedbo, da lahko čim samostojneje ponovijo postopek in pripravijo jedi. Z nastalimi izdelki smo se predstavili na dnevu za prostovoljce Centra Korak Kranj in na dnevu odprtih vrat Centra Korak. Poleg gospodinjskih aktivnosti v ŠK razvijamo tudi izvajanje funkcionalnih gibov. Priprava jedi nas je prevzela, zato si bomo v mlekarstvu Podjed ogledali postopek pridelave domačih mlečnih izdelkov. Obiskali bomo tudi Tavčarjev dvorec na Visokem pri Poljanah, kjer bomo videli črno kuhinjo. Ob zaključku načrtujemo pripravo brošure z zbranimi preizkušenimi recepti.

ŠK so se v Centru Korak Kranj izkazali kot dober primer prakse neformalnega izobraževanja, saj se zaradi svojega premišljenega pristopa dokaj uspešno ‘spopadajo’ z različnimi posledicami pridobljenih poškodb možganov, ki sicer velikokrat pomembno vplivajo na sposobnost in uspeh učenja. ŠK spodbujajo medsebojno komunikacijo, sodelovanje, strpnost, ustvarjalnost, medsebojno pomoč, vzajemno učenje in delitev izkušenj. Spodbujajo pravico do izbire ter zavedanje o enkratnosti in pomembnosti vsakogar.

Marjan Kalamar, Lea Engelman (info@center-korak.si), Center KORAK Kranj