Poletje je bilo za nekatere obdobje za nabiranje novih moči in idej, za druge priložnost, da so končno našli čas za izvedbo mobilnosti Erasmus. Tretji so želi rezultate svojega dela. Veseli smo, da so s skupnostjo EPALE delili svoja spoznanja in doživljanja, ki vam jih lahko v nadaljevanju predstavimo.

Vas zanima, kakšna je izkušnja, ki naj bi jo vsaj enkrat v življenju doživel vsak izobraževalec odraslih? O njej boste prebrali v prispevku izobraževanje odraslih po belgijsko, ki pripoveduje o povezanosti, financiranju, delovanju in kulturi organizacij za izobraževanja odraslih v Belgiji. Najnovejše trende v poučevanju so spoznali udeleženci mobilnosti, ki so se na Finskem udeležili tečaja z naslovom Učinkovite pedagogike za učenje v 21. stoletju. Spoznali so, da je za prihodnost najpomembneje prenesti vso pozornost na učeče se, ki morajo prevzeti odgovornost za svoje učenje. Na EPALE boste našli tudi zanimiv zapis o izkušnjah z mobilnostjo v Italijo, kjer so spoznavali metodo Montessori za odrasle in dodatne podporne dejavnosti za ranljive skupine. Udeleženci mobilnosti, ki so se odpravili v Španijo, pa so spoznavali nove pristope za vključevanje ranljivih skupin, se učili o ohranjanju kulturne dediščine ter tradicionalnih ročnih umetnosti.

Vabimo vas, da preberete vtise z mednarodne konference o izobraževanju odraslih – CONFINTEA VII, na kateri je bila priznana ključna vloga izobraževanja odraslih pri preoblikovanju naše skupne prihodnosti.

EPALE je bogatejši za MOOC Bodi povezan! Namen spletnega tečaja je izboljšati zdravstveno pismenost o demenci, da bi ljudje v skupnosti, storitvenih in oskrbovalnih dejavnostih vedeli več o demenci in razumeli lastno vlogo pri spodbujanju vključujočih in opolnomočenih odnosov, ki so potrebni za boljšo kakovost življenja vseh, ki živijo z demenco. Spletni tečaj je sestavljen iz štirih prostodostopnih modulov, ki obravnavajo značilnosti oseb z demenco, preventivo, komunikacijo ter vključujoče skupnosti. Na platformi pa je na voljo tudi vabilo k branju druge letošnje številke Sodobne pedagogike. V ospredje postavlja izkušnje, dileme in perspektive, vezane na vzgojo in izobraževanje za trajnostni razvoj.

Se tudi pri vas dogaja kaj zanimivega? Vabljeni, da s skupnostjo EPALE delite morebitne vire, primere dobrih praks, projektne informacije, rezultate in več.

Obiščite platformo EPALE, se registrirajte ali prijavite v svoj uporabniški račun, izberite ustrezno kategorijo (novica, spletni dnevnik, vir ali dogodek) ter predlagajte novo vsebino za objavo! Že poznate novo mobilno aplikacijo EPALE? Ste seznanjeni z novostjo platforme EPALE Erasmus+ prostor?

Špela Močilnikar (spela.mocilnikar@cmepius.si), CMEPIUS