1. oktobra 2017 je v okviru projekta ESS »Krepitev kompetenc strokovnih delavcev na področju vodenja inovativnega vzgojno-izobraževalnega zavoda v obdobju od 2016 do 2018« na ACS potekalo jesensko srečanje omrežja svetovalcev za kakovost izobraževanja odraslih. Tokrat so se obstoječim svetovalcem za kakovost pridružili letos na novo usposobljeni in imenovani svetovalci – skupaj smo jih tako gostili 27.

Pogovorili smo se o aktivnostih za presojanje in razvijanje kakovosti, ki so v letošnjem letu potekale v organizacijah s svetovalcem za kakovost. Opravili smo tudi prve premisleke o skupni akciji omrežja svetovalcev v letu 2018.

Osrednja tema spopolnjevanja pa je bila predstavitev rezultatov in pogovor ob ugotovitvah raziskave o umeščenosti svetovalca za kakovost v delovanje organizacije, ki izvaja izobraževanje odraslih. Anketiranje je bilo izvedeno v mesecu juniju kot skupna aktivnost v omrežju svetovalcev za kakovost. Sodelovalo je petnajst izobraževalnih organizacij z delujočimi svetovalci za kakovost, ki so se usposobili v letih 2007 in 2011 in so bili v svoji organizaciji imenovani za opravljanje te vloge. Ugotavljali smo, kako se je vloga svetovalca za kakovost doslej uveljavila v praksi izobraževanja odraslih, kakšne so potrebe po svetovalnem delu za kakovost v izobraževanju odraslih ter kakšna so mnenja anketiranih o razvoju vloge svetovalca za kakovost v izobraževanju odraslih v prihodnje. Svetovalci za kakovost, ki so sodelovali pri skupni aktivnosti, so oz. bodo samoevalvacijo o uveljavljanju vloge svetovalca za kakovost opravili v lastni izobraževalni organizaciji. Na ACS pa smo pripravili študijo s sumarnimi rezultati anketiranja o uveljavitvi vloge svetovalca za kakovost v petnajstih organizacijah z delujočim svetovalcem za kakovost. Ključne ugotovitve smo predstavili na spopolnjevanju, saj so bili dobljeni rezultati zanimivi tudi za nove svetovalce, ki so bili za to vlogo imenovani v letošnjem letu.

Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS