ACS je dosegel pomemben dogovor z Inštitutom Ekvilib, ki podeljuje certifikat družbeno odgovoren delodajalec.

Trenutno je odprt nov javni poziv, na podlagi katerega lahko podjetja in organizacije brezplačno pridobijo pristopni certifikat družbeno odgovoren delodajalec.

Za pridobitev tega certifikata se lahko podjetja po novem potegujejo tudi z izbiro ukrepa ali ukrepov, s katerim zaposlene obveščajo, poučujejo ali jim omogočijo spoznavanje njihovih temeljnih spretnosti.

Na voljo imajo tri ukrepe, ki se med seboj razlikujejo po angažiranosti podjetja za krepitev temeljnih spretnosti. Tako lahko podjetje:

  1. Informira zaposlene o možnostih izpopolnjevanja na področju temeljnih in poklicnih spretnosti. Pri tem mora podjetje poznati ponudbo programov za razvoj teh spretnosti v svojem lokalnem okolju in imeti vzpostavljene kanale komuniciranja z njihovimi izvajalci. O vsem tem mora zaposlene redno obveščati – ali prek vzpostavljenih infotočk v podjetju ali npr. ob izvajanju letnih razvojnih pogovorov z zaposlenimi.
  2. Ozavešča zaposlene o pomenu temeljnih spretnosti v življenju odraslega, tako da organizira delavnice in predavanja, na katerih zaposleni spoznajo temeljne spretnosti in njihov pomen za kakovostno življenje, sobivanje in uspešno delo.
  3. Spoznavanje lastnih temeljnih spretnosti vključi v shemo ugotavljanja potreb po izpopolnjevanju znanja zaposlenih. Podjetje dopolni proces ugotavljanja izobraževalnih potreb zaposlenih, tako da omogoči spoznavanje lastnih temeljnih spretnosti z ustreznimi metodološkimi orodji. Pri tem se poveže z organizacijami, ki zagotavljajo strokovno izvajanje ugotavljanja in svetovanja za krepitev temeljnih spretnosti.
SVOS - vabilo

Omenjeni ukrepi so del verificiranih dejavnosti, ki opredeljujejo družbeno odgovorno delovanje in jih lahko podjetje izvaja mimo regulatornih inštitucij zaradi lastne drže in prepričanja. Vložek je za podjetja minimalen, kazalniki za poročanje o izvedbi pa poenostavljeni, da lahko brez posebnega truda zadostijo zahtevam certifikata o letnem izvajanju družbeno odgovornih dejavnosti.

Pri vseh naštetih ukrepih je dobrodošla uporaba Spletnega vprašalnika za ocenjevanje spretnosti – SVOS kot orodja za merjenje temeljnih spretnosti.

Za dodatne informacije kot tudi za pomoč pri predstavitvah in izvajanju ocenjevanja spretnosti z vprašalnikom SVOS se lahko obrnete na info.svos@acs.si.

Darija Premk (darija.premk@acs.si), ACS