Naše poslanstvo je širjenje kulture vseživljenjskega učenja, ozaveščanje in spodbujanje vseh generacij k učenju. Zato je prav, da se lotimo tudi tematik, o katerih se običajno nočemo pogovarjati. Med takšne tabu teme lahko uvrstimo tudi dedovanje. Starim in mladim lahko prinese veliko gorja, in to samo zato, ker se prej ne pogovorimo in dogovorimo.

Odziv ljudi na vabilo na predavanje je bil nad pričakovanji, zato je prav, da se naša dobra praksa prenese tudi v druga okolja. Ideje o pravnih temah za ranljive ciljne skupine smo dobili na študijskem obisku v Leipzigu, ki ga je organiziralo ZiSSS marca letos. Akcija je povzročila reakcijo in tako smo v četrtek, 27. 9., na ZLU v okviru vseslovenskih dnevov svetovalnih središč gostili domačinko notarko Stašo Lepej. Na razumljiv in preprost način in s prikazom veliko praktičnih primerov je odstirala temo o dedovanju in oporokah.

Pogovarjanje o smrti in o tem, kaj bo po njej z našim premoženjem, je vedno težko. Zdi se, da kar nikoli ni pravi čas zanje. A je že čas, da grem, marsikdo pomisli, ko mu potomec ali kdo drug omeni dedovanje. Ne, ni še čas, a prav je, da se o tem pogovarjate, da veste, kaj pomeni oporoka, kako se deduje, kaj lahko ali ne zahtevajo dediči, kako v primeru, če se določenega dediča prezre pri dedovanju, kakšne posledice ima dedovanje z davčnega vidika in na področju socialnih pravic … Zakonci brez otrok morajo biti še posebno skrbni in previdni, komu bo premoženje pripadalo po njihovi smrti. Kaj se zapiše v oporoko in kdaj je pametneje urediti premoženjska razmerja še v času življenja s pogodbo? Kdo bo poskrbel za vas, ko boste zaradi starosti ali bolezni onemogli? Kdo bo skrbel za vašega otroka, če umrete in je otrok še mladoleten? Uredite si te zadeve že prej, da se boste v jeseni življenja počutili varneje in boste mirnejši. Če nastopi demenca ali kakšno drugo stanje, ko ne boste mogli več sami odločati, bo vsekakor prepozno.

Razbijmo tabuje in se pogovarjajmo o dedovanju in oporokah, pa tudi o drugih stvareh, ki so pomembne za družino. Dve uri sta minili, kot bi trenil, polna predavalnica pa je dokaz, da je tema še kako aktualna in se je o njej treba pogovarjati.

Polona Trebušak (polona.trebusak@zlu.si), ZLU