ZiSSS je vključeno v projekt Erasmus+ Usposabljanje zaposlenih v večgeneracijskih centrih, v okviru katerega je dvanajst predstavnikov članic od 18. do 24. marca v Leipzigu v Nemčiji opravilo prvo mobilnost.

Dobili smo vpogled v procese načrtovanja in izvajanja aktivnosti, namenjenih socialnemu vključevanju različnih ranljivih ciljnih skupin. Pridobili smo nova znanja in kompetence za boljše načrtovanje, razvoj in izvedbo kakovostnih aktivnosti, namenjenih povečevanju socialne vključenosti, s poudarkom na migrantih.

Mobilnost smo začeli s predstavitvijo gostiteljske organizacije Wisamar. Podrobno smo se seznanili z različnimi projekti in programi, namenjenimi izobraževanju in vključevanju migrantov in drugih ranljivih skupin na nemški trg dela in v programe poklicnega izobraževanja. Gostitelji so nas seznanili z inovativnimi načini pomoči dolgotrajno brezposelnim, aktivnostmi in metodami vključevanja oseb s posebnimi potrebami na trg dela, socialnim vključevanjem brezdomcev in odvisnikov ter enostarševskim družinam, ki živijo pod pragom revščine.

 

 

Navdušil nas je projekt Storytelling, namenjen razvoju ključnih kompetenc različnih starostnih skupin z metodo pripovedovanja zgodb. Gre za eno najstarejših metod učenja, ki je v izobraževanju vsestransko uporabna. Odločili smo se, da se naslednje leto v Leipzigu udeležimo intenzivnega usposabljanja za uporabo te metode.

V nadaljevanju bomo oblikovali nabor dobrih praks, ki smo jih v Leipzigu popisali z vseh strokovnih vidikov, in jih vključili v delo medgeneracijskih centrov. Izbrali smo aktivnosti, zanimive za udeležence tako z vidika vsebin kot tudi uporabljenih metod in podpornih ukrepov, predvsem tiste z dobrim učinkom na socialno vključenost.

Tudi za naslednje leto načrtujemo mobilnost. Na Irskem bomo spoznavali aktivnosti, namenjene povečevanju socialne vključenosti prejemnikov socialnih pomoči, staršev s slabše razvitimi starševskimi kompetencami in odraslih s posebnimi potrebami.

Mag. Maja Radinovič Hajdič (maja.radinovic.hajdic@lu-jesenice), ZiSSS