Petek, 4. avgusta, si bomo prebivalci Slovenije zapomnili za vedno. Posamezne dele države so zajele močne padavine. Odrazile so se v močnih poplavah in nepredstavljivi škodi, ki so jo utrpeli prebivalci koroške, savinjske, gorenjske, posavske in dela osrednjeslovenske regije. Nemočno smo spremljali tragedijo in si želeli, da ne bi bila izgubljena tudi življenja. Civilna zaščita, gasilci in vojska ter pozneje tudi širša slovenska in mednarodna javnost smo se hitro odzvali. Nesebično smo pomagali od prvega naraščanja voda pa vse do danes, ko še vedno poteka sanacija.

Sanacija bo dolgotrajna

Slovenska solidarnost (tako v denarju kot v materialni pomoči in delu na terenu) se je izkazala že v prvih urah poziva k solidarnosti in pomoči. V prihodnjih mesecih, letih bodo poleg nešteto ur (tudi prostovoljnega) dela pomembni izredni ukrepi države. ki se je prav tako hitro odzvala. Škode ni mogoče prešteti v milijonih, kot je sprva kazalo, temveč v milijardah, in obnova bo dolgotrajna. Predvsem pa bodo morali sodelovati izkušeni strokovnjaki: gradbeniki, geologi, hidrologi, meteorologi in drugi.

Ponudimo odraslim podporo

Izobraževalci odraslih smo nepogrešljivi pri iskanju odgovorov na vprašanja, kaj se je zgodilo, kako mora biti škoda sanirana ter kako načrtovati svoje bivanje in delovanje v prihodnosti. Nova znanja o podnebnih spremembah in njihovih posledicah za človeštvo so nujna in morajo postati stalnica tudi v IO. Na ACS smo kot partner v projektu Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju že pred dobrim letom pričeli intenzivneje razvijati posamezne teme, povezane z okoljem. Zagotovo bo treba vsebine dopolniti in podpreti z ozaveščanjem vseh prebivalcev Slovenije.

Sama sem v dneh po katastrofalnem koncu tedna premišljevala, kje in kako lahko izobraževalci odraslih priskočimo na pomoč. Dolga leta sem vpeta v razvoj in izvajanje svetovalne dejavnosti v IO in na težave sem pogledala skozi te oči. Svetovalce v IO vidim kot potencialni del širše podpore. Odrasle znajo usmeriti pri reševanju problemov, povezanih z nadaljnjim izobraževanjem, učenjem, razvojem kariere. Ti so pogosto povezani z določenimi osebnimi in življenjskimi okoliščinami. Svetovalci imajo torej razvite spretnosti za podporo posameznikov, ki se bodo nanje obrnili. Zato je pomembno, da svetovalci poznajo vse informacije in ukrepe, ki so povezani z odpravljanjem posledic poplav. Posebno pozornost naj posvetijo tistim, ki se nanašajo na izobraževanje, kot je npr. priporočilo visokošolskim zavodom o možnosti prilagoditve izvajanja izpitov in vpisa za študijsko leto 2023/2024. Aktualne informacije in ukrepi s področja izobraževanja so dostopni na spletnih straneh MVI in MVZI, s trga dela pa na spletni strani MDDSZ (npr. možnost koriščenja ukrepov povračila nadomestila plač zaradi višje sile in čakanja na delo). Marsikdo, ki je doživel izgubo, bo prišel k svetovalcu v IO pozneje, ko ga bodo take ali drugačne okoliščine usmerile v razmislek o nadaljnji izobraževalni in karierni poti.

Pomagajmo z razumevanjem in informacijami

S sodelavkami ACS, ki zagotavljamo strokovno podporo svetovalni dejavnosti v IO, ki se izvaja kot javna služba, smo zbrale naslove spletnih strani s ključnimi informacijami in jih posredovale svetovalcem. Nagovorile smo jih k pripravljenosti nuditi podporo odraslim, ki se bodo obrnili nanje. Prav je, da jih znajo usmeriti ali zastopati v drugi strokovni instituciji. Še posebno se zavedamo, da je marsikdo v poplavah izgubil vse dokumente, tudi dokazila o dosedanjem izobraževanju. Zato je pomembno, da se svetovalci v IO pripravijo na pomoč pri pridobivanju dokumentov. Verjamemo, da bodo z razumevanjem podprli odrasle tudi v okoliščinah, ki niso nujno neposredno povezane z njihovo nadaljnjo izobraževalno in karierno potjo.

Svetovalcem smo priporočili tudi, naj se povežejo s partnerji, ki delujejo v Strateških svetih za svetovalno dejavnost v IO v njihovih okoljih, in skupaj oblikujejo primerne ukrepe.

Izobraževalci odraslih vedno znova pokažemo, da smo prilagodljivi, znamo prepoznati potrebe drugih v različnih življenjskih okoliščinah in se nanje odzvati. Naj bo tudi tokrat tako!

Mag. Tanja Vilič Klenovšek (tanja.vilic.klenovsek@acs.si), ACS