Socialno podjetništvo je področje, ki v vsaki razviti državi dobiva nove dimenzije pomena. Je vezni člen med podjetniki, družbo in državo ter nudi veliko možnosti za samozaposlitev, osebnostno rast in odgovorno državljanstvo. Partnerji projekta Entre4all smo ugotovili, da je skoraj nedostopno osebam s posebnimi potrebami

Socialno podjetništvo namreč od podjetnikov zahteva posebne spretnosti. Te je v splošnem izobraževalnem sistemu, posebno če je prilagojeno ljudem s posebnimi potrebami, težko pridobiti. Prav zato ne dvomimo v uspeh našega projekta – tudi z vašo podporo. Izrazite jo lahko s podpisom peticije.

V projektu razvijamo gradiva, ki bodo opremila precej zapostavljene skupine odraslih ljudi, tj. odraslih s posebnimi potrebami, z digitalnimi in podjetniškimi veščinami, ki jim bodo odprle nove poti ter možnosti vključevanja v skupnost, kjer živijo. Prav tako bodo vzpostavljeni centri za podporo socialnemu podjetništvu na lokalni ravni, kjer bo omenjeni skupini odraslih omogočeno izobraževanje za pridobitev digitalnih in podjetniških veščin. V projektni skupini razvijamo izvedbeni inkluzivni digitalni ter podjetniški material z uporabnimi viri in orodji. Ta bo podpiral izobraževalce odraslih s posebnimi potrebami pri njihovem usmerjanju za nadgradnjo praks in metod pri svetovalnem delu. Namenom teh prizadevanj je vključevanje oseb s posebnimi potrebami na trg dela v smislu socialnega podjetništva, partnerstva ali drugih iniciativ.

Kot podporno orodje nastajajo interaktivni zemljevid z obstoječimi socialnimi podjetji, gradiva, ki bodo obiskovalcem platforme prinesla digitalne značke za dokazovanje usvojenih znanj, in animirani filmi. Izobraževalci in udeleženci lahko tam najdejo primere in nasvete, kako si zagotoviti samostojno podjetniško pot na področju socialnega podjetništva. Vse to bo kmalu na voljo v jezikih partnerskih držav: slovenščini, nemščini, grščini, angleščini in mednarodnem jeziku gluhonemih.

Z uporabnimi viri in orodji torej želimo predvsem podpreti izobraževalce odraslih s posebnimi potrebami, jih usmerjati k nadgradnji praks in metod pri svetovalnem delu. Tako  bodo pomagali osebam s posebnimi potrebami k vključiti na trg dela, v socialno podjetništvo in druge iniciative.

Stremimo k temu, da bodo rezultati projekta v pomoč tudi drugim organizacijam za IO v lokalnih skupnostih, podjetjem, ustanovam in strokovnjakom ter svetovalcem v IO s posebnimi potrebami.

Belinda Lovrenčič (belinda.lovrencic@ric-nm.si), RIC Novo mesto