V začetku oktobra je ACS v sodelovanju z LU Ajdovščina organiziral in izpeljal 21. andragoški kolokvij. Organizatorjem za izbiro vsebin in zelo dobro izpeljavo dogodka čestitam. Izkazala sta se, udeleženci smo Ajdovščino zapustili zadovoljni.

Kot najstarejši udeleženec sem živa priča razvoja področja izobraževanja v Sloveniji. Konec 70. let sem poglabljal znanja o neformalnem izobraževanju odraslih, o čemer takrat pri nas marsikdo ni vedel ničesar, in s tem seznanjal druge, danes pa z veseljem ugotavljam, da je Slovenija na tem področju izjemno napredovala. Na kolokviju se je pokazalo udejanjenje strategije vseživljenjskosti učenja, ki je pogoj za sistemsko ureditev in obravnavanje izobraževanja odraslih.

V preteklosti tudi pojma andragoško svetovalno delo ni nihče poznal, meni pa so poprejšnje izkušnje, ko sem delal kot psiholog v vzgojni posvetovalnici in začenjal študij andragogike, ponudile zanimivo temo, ki sem jo leta 1980 objavil kot izbrano gradivo za študij andragogike na Filozofski fakulteti v Ljubljani, v knjižni izdaji pa dve leti pozneje z naslovom ‘Svetovalno delo na področju izobraževanja odraslih’ (pri DDU Univerzum). Na zdajšnjem posvetu v Ajdovščini pa je bil govor o razvitem omrežju središč za informiranje in svetovanje pri izobraževanju odraslih v Sloveniji (znano s kratico ISIO), ki ga zdaj jemljejo kot zgled iz Slovenije tudi v drugih državah. Na podoben razvoj lahko opozorim tudi pri dejavnostih, kot so ‘študijski krožki’ (danes njihovo omrežje v Sloveniji presega zgled s Švedskega, od koder smo jih prinesli), ‘projektno učenje za mlade odrasle’ (prinesli z Danskega), ‘središče za samostojno učenje’ (po zgledu iz Velike Britanije), ‘borza znanja’ (zgled iz ZDA, kjer že zdavnaj ne deluje več, pri nas pa je razvito kot omrežje), ‘usposabljanje za življenjsko uspešnost’ (iz Velike Britanije) in tudi ‘teden vseživljenjskega učenja’ (zgled iz Velike Britanije, a pri nas presežen s ‘parado učenja’ in ‘dnevi učečih s skupnosti’). Gre torej vsekakor za izjemen razvoj, katerega začetkov se skorajda na spominjamo več.

Celoten prispevek najdete tukaj.

Zoran Jelenc (zoran.jelenc@guest.arnes.si)