Na Jesenicah je sobivanje različnih kultur, ki vsebuje odprto in spoštljivo izmenjavo mnenj med posamezniki in skupinami z različnim etničnim, kulturnim in jezikovnim ozadjem ter dediščino, del vsakdana. Na LU Jesenice se zavedamo, da so predsodki, povezani s priseljenci, toliko večji, kolikor večji je kulturni razkorak med priseljenčevo in večinsko kulturo. Zato se vedno znova odločamo za spoštljive interakcije, ki delujejo v smeri zmanjševanja razlik med »njimi« in »nami«. Poleg jezika namreč obstajajo še druge ovire. Zato je tako zelo pomembno, da skupaj raziskujemo, kaj vsi potrebujemo, da spoštljivost drug do drugega lahko razvijamo in ohranimo.

V okviru Večgeneracijskega centra Gorenjske izvajamo brezplačne aktivnosti za priseljence vseh generacij. Otroci se v naše aktivnosti vključijo bistveno lažje in hitreje kot drugi odrasli priseljenci. Pomoč pri razumevanju učne snovi ali pisanju domačih nalog, ki jo naši prostovoljci nudijo otrokom ob torkih in sredah, začne plesti vezi med nami.

 

Odrasle najhitreje zbližajo kulinarične delavnice. Na prvo smo povabili priseljence, ki so pri nas obiskovali tečaj slovenščine, in jim pokazali, kako se pripravi slovenska tradicionalna jed. Vrnili so nam z idejo, da tudi oni pokažejo kaj svojega. Tako so pripravo jedi do zdaj prevzeli Bosanci, Rusi, Srbi, Makedonci, Albanci … Kmalu hrana ni bila edina tema pogovora; udeleženci so se počutili sprejete v skupini, katere del so bili, zato si nudijo tudi druge informacije in pomoč.

Spoštljiv medkulturni dialog prinaša vzajemnost in solidarnost, s čimer vsi pridobivamo. Z vzpostavitvijo medkulturnega dialoga namreč ustvarjamo pogoje za odprto in spoštljivo izmenjavo pogledov med posamezniki in skupinami ter hkrati presežemo strah pred neznanim. Če krepimo to zavest, potem je tudi možnost za razvoj predsodkov in stereotipov manjša. Tako smo ustvarili varen prostor, kamor se ljudje vračajo, saj imajo dobre izkušnje, in kar je najpomembneje – pozitivne vtise posredujejo naprej.

Z vzpostavitvijo odprtega prostora za pogovor, ki omogoči raziskovanje in oblikovanje rešitev v dialogu, dajemo priložnost dobrim zgodbam. Verjamemo, da se bodo pisale še naprej. Že napisane pa naj postanejo zgled, ki vleče.

Katarina Bertoncelj (katarina.bertoncelj@lu-jesenice.si), LU Jesenice