Jubilejni, 15. Kulturni bazar, ki bo 31. marca v Cankarjevem domu v Ljubljani, prinaša bogat program strokovnega usposabljanja. Osrednja tema je ustvarjalnost za trajnostni razvoj.

V prvem preddverju se bo predstavljal tudi ACS s partnerji. Prikazali bomo dejavnosti in izdelke, povezane z vseživljenjskim učenjem in medgeneracijskim sodelovanjem.

Udeležence bomo povabili k sodelovanju v TVU 2023, najvidnejši promocijski kampanji izobraževanja in učenja v Sloveniji (15. 5.–18. junija), ter Paradi učenja – Dnevu učečih se skupnosti (24. maja).

Z nami bo dolgoletni območni koordinator TVU in Parade učenja Knjižnica Šmarje pri Jelšah. Predstavili bodo programe kulturno-umetnostne vzgoje, ki jih izvajajo za otroke, mladino in (starejše) odrasle. Največ pozornosti bodo namenili KUV za ViZ (ki so tudi ciljna publika oz. navzoča strokovna javnost), predstavljali bodo vse svoje programe in aktivnosti za spodbujanje branja (bralne študijske krožke, različne bralne značke, bibliopedagoško dejavnost). Ukvarjajo se tudi z gledališko in filmsko vzgojo (za različne generacije) in pedagoškimi programi v Muzeju baroka. Poleg naštetega bodo ozaveščali o vsebinah na svojem kanalu na YouTubu, TVU, PU in medgeneracijskem učenju (UTŽO).

Pridružila se nam bo Edita Mlakar iz Rogaške Slatine, dobitnica priznanja zglednim učečim se Savinjske regije 2022. Predstavila bo svoje tihe knjige, ki so v našem okolju še manj znane. Prepričana je, da lahko neprecenljivo vplivajo na pridobivanje vseživljenjskih znanj, spodbujajo vsestranski razvoj otroka. Hkrati lahko nesluteno blažijo, kar otroka bega, in tkejo vezi med njim in bližnjimi. Tihe knjige so se v svetu izkazale za izjemno terapevtsko sredstvo za otroke s posebnimi potrebami in starejše, ki se soočajo z demenco.

Na razstavnem prostoru projekta Podnebni cilji v vzgoji in izobraževanju, v katerem sodelujejo nacionalni izobraževalni zavodi, bo med 16. in 18. uro svoje aktivnosti predstavila tudi ekipa ACS.

Čim prej se prijavite na katerega od 50 dogodkov (predstave, filmske projekcije, predavanja, predstavitve, okrogle mize, delavnice, vodenja po razstavi) in nas obiščite v prvem preddverju Cankarjevega doma.

Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS