V Razvojno-izobraževalnem centru Novo mesto je v oktobru in novembru potekal že drugi sklop programa z naslovom Koraki v lepše življenje, ki ga je izvajala Justina Husu. Namen programa je bil osvetliti čim več področij v življenju posameznika, družine, skupnosti, kjer se pojavljajo težave, ugotoviti njihov vzrok in poiskati načine, kako razrešiti stare boleče vzorce in bolj kakovostno zaživeti.

Na prvem srečanju smo se soočili z resnico, da danes otrok ni slišan ne v družini, še manj pa v šoli in da to vodi v vse več stisk, neuspehov, bolezni. V medsebojnem pogovoru smo podali usmeritve, kako slišati otroka, njegovo poslanstvo in ga podpreti na njegovi poti. Rdeča nit prvega predavanja se je nadaljevala s temo o odnosih, ki so lahko huda bolečina in puščajo trajne posledice na posamezniku, družinskih članih oz. kar na celotni družbi. V predavanju Kaj se dogaja v sodobni družini smo osvetlili krizo družine, najpomembnejše celice v življenju človeške družbe, ki se v današnjem času poglablja in iskali načine, kako je treba nekaj spremeniti. Z naslovom Ko v življenju nastopijo težave smo zaobjeli najrazličnejše težave, ki jih imamo posamezniki na osebnem in poslovnem področju, in sprejeli resnico o tem, kako se nanje odzivamo in kako lahko težave razrešujemo, da se naše življenje spet postavi na trdne temelje. Na zadnjem srečanju smo spregovorili o bolečini, saj je telo tisto, ki nam skozi bolečino sporoča, kje imamo nerazrešene travme, odnose, občutke. Spoznali smo, kako lahko raziskujemo svoje občutke, jih razrešimo in se osvobodimo bolečin, sprejeli pa tudi zavedanje, da če pred tem bežimo, se dolgoročno lahko razvije tudi resnejše obolenje oz. bolezen. Čar vseh petih predavanj s pogovorom je bil v tem, da se je skupina kljub spremenjeni sestavi vedno znova odpirala, izmenjala mnenja, podelila svoje izkušnje, kar je ustvarilo veliko podporo vsakemu udeležencu.

Spoznali smo, da ljudje potrebujemo pogovore o teh temah ne glede na starost, saj je bila skupina vsakokrat zelo pisana, pa naj gre za leta (20–70 let), poklic, status ali poznavanje tematike. Večina udeležencev je sprejela odločitev, da naredi nekaj zase, zato so se udeležili še individualnega svetovanja in pomoči ali pomoč poiskali pri že uveljavljenih svetovalcih.

Zagotovo je treba govoriti o težavah, ki jih navadno ljudje skrijemo celo sami pred sabo, ker menimo, da se to dogaja samo nam, ker ne vemo, kako iz tega ven, ker nas je strah. Program Koraki v lepše življenje je prav zato dragocena izkušnja za vsakogar, saj je že s svojo prisotnostjo in sodelovanjem naredil prve korake v lepše življenje. Zato si želimo, da bi lahko podobne programe izvajali še naprej in še kje drugje.

Justina Husu (husu.tina@gmail.com), RIC Novo mesto