25. in 26. januarja 2018 je bila pod okriljem Vlade RS in OECD organizirana konferenca z naslovom Politike za enakost pri staranju: vseživljenjski pristop. Udeležili so se je ministri za zaposlovanje, zdravje in izobraževanje iz držav članic OECD ter strokovnjaki in predstavniki nevladnih organizacij.

Središčna tema dogodka in razprave je bila problematika staranja prebivalstva v povezavi z naraščajočo neenakostjo. Ta je tudi za Slovenijo zelo aktualna. V državi se je namreč stopnja zaposlenosti starejših delavcev v zadnjih letih povečala na 35 %, a je še vedno bistveno nižja kot v drugih državah EU (povprečno 51,8 %). Ministri iz držav OECD so leta 2017 potrdili akcijski načrt za preprečevanje neenakosti pri staranju, ki določa sklop političnih ukrepov za celoten življenjski cikel.

Po uvodnih nagovorih so se udeleženci na štirih panelih posvetili temam: (1) Pomen kakovostnega izobraževanja od zgodnjega otroštva skozi celotno življenjsko dobo (skupino je moderiral Tomaž Boh); (2) Zagotavljanje enakega dostopa do zdravstvene preventive in zdravstvenega varstva (moderatorka: Jožica Maučec Zakotnik); (3) Prekinitev karierne poti in njen vpliv na življenjski dogodek (moderator: Stefano Scarpetta); (4) Zagotavljanje udeležbe starejših na trgu dela (moderator: Peter Pogačar).

 

 

Ob zaključni razpravi je ministrica dr. Maja Makovec Brenčič strnila diskusijo in podala izhodišča za nadaljnje oblikovanje ukrepov, smernic in strategij za preprečevanje neenakosti starejših na nacionalni in mednarodni ravni.

Mag. Jasmina Mirčeva (jasmina.mirceva@acs.si), ACS