Za uvod nekaj besed o ustroju in namenu Evropskega omrežja za spretnosti odraslih ali EBSN. Gre za neprofitno mednarodno organizacijo, ki je nastala tako rekoč iz nič oziroma na pobudo skupine vizionarskih posameznikov. Ti so želeli spodbuditi učinkovitejše in bolj trajnostne politike IO v Evropi. Ustanovljena je bila leta 2013, da bi povezala tako različne izobraževalne in raziskovalne organizacije kot tudi ministrstva in nevladne organizacije, ki delujejo na področju pismenosti in spretnosti odraslih v Evropi in izven nje.  Začetek delovanja je podprla tudi EK, ki je omrežje kmalu sprejela kot enega pomembnih nadnacionalnih sogovornikov pri oblikovanju politike EU v IO. Zveza je prvo leto delovala pod okriljem Norveškega inštituta za izobraževanje odraslih VOX, pozneje se je registrirala kot neprofitna organizacija s sedežem v Zürichu in sekretariatom, ki opravlja finančno-administrativne zadeve, s sedežem v Budimpešti. EBSN se zdaj financira iz članarine članic zveze. Pomembnejše odločitve zveze predlagajo in sprejemajo izvršni odbor, ki se sestaja vsaj enkrat letno, in vse članice letne skupščine. Na nedavni seji 8-članskega izvršnega odbora zveze 24. 2. v Budimpešti so bili potrjeni program letošnje konference, finančni vidiki poslovanja zveze kot tudi program dela za tekoče leto, ki prinaša nekatere nove smernice delovanja zveze (članica IO iz Slovenije sem mag. Estera Možina).

EBSN je do sedaj podpirala sodelovanje in vključevanje članic zveze v različne projekte, tudi v nacionalne razvojne projekte, kot je bil primer priprave nacionalnega programa razvoja spretnosti na Portugalskem. Pripravila je tudi nekaj spletnih učilnic in razprav t. i. Capacity Building Series na aktualne teme. 

Mednje se nedvomno uvrščajo razvoj spretnosti na delovnem mestu, zgodnji razvoj spretnosti v družini in razvoj digitalnih spretnosti.

Na pobudo EK pa se bo EBSN v prihodnjih letih vključevala v Evropske razvojne projekte. S tem želi spodbuditi razvoj nacionalnih politik za razvoj spretnosti v državah članicah oziroma zagotoviti širšo implementacijo rezultatov razvojnih projektov v državah članicah. EBSN ima trenutno okoli 80 članic, članstvo pa vztrajno raste. Iz Slovenije so v mrežo včlanjeni ACS, MIZŠ in LU Ptuj. EBSN si neumorno prizadeva pridobiti nove člane, saj se s tem krepita tudi njena vloga in glas v podporo razvoja spretnosti odraslih v Evropi. Zainteresirane organizacije lahko najdejo informacije o koristnosti sodelovanja v zvezi in postopku včlanitve v zvezo na tej povezavi ali pa pri avtorici članka.

Srečanja članov Evropske zveze za spretnosti odraslih in tematske konference vsako leto priredi druga država. Mednarodno srečanje ali skupščina EBSN običajno poteka dan pred tematsko konferenco in je namenjena predstavitvi dela zveze v minulem letu, predstavitvi in sprejemu novih članov kot tudi razpravi o letnem programu dela. Strokovnega srečanja se vsako leto udeleži od 80 do 100 strokovnjakov iz vse Evrope, predvsem tistih, ki želijo na enem mestu izvedeti, kakšni so trendi in razvojni dosežki ter tudi politike na področju razvoja temeljnih spretnosti in pismenosti odraslih v Evropi.

Letno skupščino EBSN in tematsko konferenco z naslovom Nacionalna politika lokalna implementacija smo leta 2016 gostili tudi v Sloveniji. ACS je konferenco povezal s predstavitvijo rezultatov projekta EPUO v obdobju 2012–2017 in s predstavitvijo dosežkov na področju pismenosti v Sloveniji. Tema letošnje konference je Uresničevanje Poti izpopolnjevanja – Achieving Upskilling Pathways. 

Mag. Estera Možina (ester.mozina@acs.si), ACS