Informacije – pomoč – usmeritve 

Oblikovanje demenci prijaznega okolja in s tem izboljšanje kakovosti bivanja osebam z demenco in njihovim svojcem je eden izmed glavnih poudarkov Alzheimer Europe (AE) in Alzheimer’s Disease International (ADI). Tako lahko osebe z demenco ostanejo čim dlje doma, kar je zanje najbolj humano in hkrati najcenejše za družbo. Z oblikovanjem demenci prijaznega okolja se vzpostavljajo razmere, s katerimi uresničujemo priporočilo Alzheimer Europe, ki se že izvaja v več zahodnoevropskih državah. Preko demenci prijaznega okolja se uresničuje tudi pobuda Svetovne zdravstvene organizacije o starejšim prijaznih mestih.

Svojci se ob osebi z demenco znajdejo v hudih stiskah in težavah, saj bolezen traja v povprečju od 10 do 15 let. Poleg podpornih servisov potrebujejo čim več podpore in razumevanja v svojem okolju. Da bi vzpostavili takšno okolje, Spominčica ozavešča o prepoznavanju prvih znakov demence in pravilnem pristopu do oseb z demenco. Prav je, da prve znake demence prepoznajo zaposleni v trgovinah, bankah, lekarnah, knjižnicah, na pošti, policisti, gasilci, v javnem prometu in, kar je zelo pomembno, tudi sosedje, prijatelji ter sodelavci oseb z demenco.

Ena od osnovnih podpornih aktivnosti, s katero zagotavljamo vključenost in opolnomočenje oseb z demenco in njihovih svojcev, so Demenci prijazne točke. Tja lahko pridejo po osnovne informacije o bolezni osebe z demenco, še posebej tiste v začetni fazi bolezni, ki so še samostojne in aktivne, njihovi svojci, in drugi. Demenci prijazne točke nudijo pomoč osebam z demenco, saj se pogosto zgodi, da se le-te izgubijo in ne najdejo poti domov, ker ne prepoznajo okolice, v kateri se nahajajo.

S pomočjo podpore skupnosti lahko osebe z demenco ostanejo dlje časa aktivne in v domačem okolju. Zato je ključnega pomena zagotoviti demenci prijazno okolje, ki posameznike z demenco spodbuja k aktivnemu vključevanju v družbo, ohranjanju njihove samostojnosti, jim zagotavlja razumevanje in podporo ter na ta način prispeva k izboljšanju kvalitete njihovega življenja. V demenci prijaznem okolju osebe z demenco lahko živijo kakovostno in samostojno, prispevajo k skupnosti, živijo varno, dobijo podporo, pomoč in razumevanje, ohranjajo svojo socialno mrežo ter dostopajo do storitev, ki so jih vajene in jih potrebujejo (trgovine, bolnišnice, banke, parki in drugo).

Spominčica vzpostavlja mrežo Demenci prijaznih točk po Sloveniji z namenom zagotovitve aktivne vključenosti oseb z demenco v lokalno skupnost in boljšo ozaveščenost o demenci v lokalnem okolju. Pri tem želimo v mrežo Demenci prijaznih točk vključiti že obstoječe vsebine v lokalnem okolju (trgovine, uradi in drugo), ki bodo omogočali prijazno uporabo osebam z demenco. Cilj je tudi usposobiti uslužbence v trgovinah, na pošti, policiji, v uradih, lekarnah, bankah, bolnišnicah in drugod za nudenje informacij o demenci in pomoči osebam z demenco in njihovim svojcem.

Ob zaključku lahko povzamemo, da Demenci prijazne točke nudijo: (1) informacije o tem, kaj je demenca, kakšni so njeni znaki, kako jo prepoznamo ter da demenca ni del zdravega staranja; (2) pomoč, ko je oseba z demenco v stiski, ker ne ve, kdo je in kje živi ter (3 usmeritve, kam naj se osebe z demenco in njihovi svojci obrnejo po nadaljnjo pomoč.

Nina Laloš (info@spomincica.si), Spominčica – Alzheimer Slovenija