Osem let po sprejetju Belémskega akcijskega načrta (Belém framework for Action) je Unescov inštitut za vseživljenjsko učenje (UIL) iz Hamburga v sodelovanju s korejskim ministrstvom za izobraževanje (Corean Ministry for Education), Nacionalno komisijo Unesco (Korean National Commission for Unesco), Nacionalnim inštitutom za vseživljenjsko izobraževanje (National Institute for Lifelong education (NILE) in mestom Suwon organiziralo konferenco CONFINTEA VI: Srednjeročni pregled 2017 (Mid-Term Review 2017). Konferenca z naslovom Moč učenja odraslih: Vizija 2030 (The Power of Adult Learning and Education: Vision Towards 2030) je potekala med 25. in 27. oktobrom 2017 v Suwonu v Južni Koreji. Gre za mesto kulturne dediščine Unesco ter eno od 16 dobitnikov priznanja učeče se mesto.

Dogodka se je udeležilo več kot 450 udeležencev iz 98 držav, tudi dva predstavnika iz Slovenije. Udeležila sva se tudi otvoritve tedna vseživljenjskega učenja, ki ima v Južni Koreji dolgo tradicijo.

Udeležence so pozdravili Kabir Shaikh, direktor Unescovega inštituta za vseživljenjsko učenje, Tae-young Yeom, župan mesta Suwon, Sang-Wook Kwak, župan mesta Osan in nekateri drugi visoki predstavniki Ministrstva za izobraževanje v Južni Koreji ter regije Gyeongy.

Temeljni namen konference je bil okrepiti strategije pri nadaljnjem razvoju zakonodaje, upravljanja, denarne podpore, udeležbe, vključevanja, pravičnosti in kakovosti izobraževanja in učenja odraslih.

Revidirali smo dosežke v izobraževanju in učenju odraslih od zadnje belémske konference. Poudarjeni so bili tako priporočila kot tudi pomanjkljivosti, ki terjajo večje angažiranje vseh akterjev na lokalni, regionalni in državni ravni. Izpostavljeno je bilo izobraževanje odraslih v kontekstu trajnostnega razvoja, vsaka država pa bi morala zagotoviti inkluzivno pravično in kakovostno izobraževanje za promocijo učenja za vse. Poleg plenarnih prispevkov je delo potekalo v desetih paralelnih delovnih skupinah.

Sodelujoče države smo v skladu z do zdaj sprejetimi dokumenti, regionalnimi poročili in izsledki regionalnih konferenc oblikovali priporočila za razvoj učenja in izobraževanja odraslih v obdobju do leta 2021, ko bo konferenca CONFINTEA VII.

Mag. Jasmina Mirčeva (jasmina.mirceva@acs.si), ACS