Po skoraj štirih letih delovanja VGC Skupaj pod okriljem RIC Novo mesto je nastopila priložnost za oceno rezultatov izvedenih aktivnosti in učinkov posameznih vsebin na vse sodelujoče in lokalno okolje naše regije.

Več

Projekt, ki ga sofinancirata MDDSZ in EU iz ESS, je socialno usmerjen. Namenjen je uporabnikom, ki potrebujejo spodbudo in podporo na različnih področjih svojega bivanja in delovanja. Partner v projektu je LU Kočevje, OE Podjetniškega inkubatorja. Sodelujoče občine so Novo mesto, Dolenjske in Šmarješke Toplice, Straža in Škocjan ter Kočevje, Kostel in Sodražica.

Raznolikih aktivnosti se je v štirih letih do sedaj udeležilo več kot 6.000 različnih oseb, v tem obdobju pa smo zabeležili obisk preko 27.000 (podatki veljajo samo za RIC Novo mesto, na ravni celotnega projekta so te številke še višje).

Dnevna centra v RIC Novo mesto in LU Kočevje nudita prostor za druženje, pogovor, branje revij ali ogled televizijskih oddaj. Gre torej za javni dnevni sobi z vsem potrebnim udobjem in opremo. Preko projekta so uporabnikom dostopnejše tudi različne kulturne ali športne ustanove in prireditve, ki jih lahko obiščejo v družbi someščanov ali prostovoljcev.

Kaj kaže evalvacija?

Poleg neformalnega druženja in informiranja uporabnikov je vsako leto povprečno izvedenih 3.594 ur vodenih aktivnosti za ranljive ciljne skupine. V celotnem obdobju projekta od januarja 2017 do septembra 2021 bo to skoraj 18.000 ur. Poudarek je na socialnem vključevanju, izobraževanju ter medkulturnem in medgeneracijskem povezovanju.

Vsakoletna evalvacija v projektu, ki jo izvedemo dvakrat, in sicer v maju in novembru, izkazuje zadovoljstvo in koristi projekta za posameznika in lokalno skupnost. V njej sodelujejo udeleženci, izvajalci in partnerji. Z anketnimi vprašalniki pridobimo povratno informacijo o zadovoljstvu udeležencev z organizacijo, vsebino in izvajalci ter koristih udeležbe na delavnicah po vsebinah. Izvajalci ocenijo zadovoljstvo s potekom aktivnosti, prostori in organizacijo. Izvemo pa tudi, kako so zadovoljni partnerji projekta in sodelujoče občine ter pridobimo predloge za izboljšave in nove vsebine. Ocene vprašanih na 5-stopenjski ocenjevalni lestvici, ki so pri vseh kategorijah višje od 4,5 (povprečne vrednosti vseh dosedanjih evalvacij so med 4,6 in 4,7), so za nas potrditev, da projekt dobro koordiniramo v vseh okoljih ter uspešno načrtujemo, organiziramo in izvajamo aktivnosti.

Vsi vključeni akterji projekta so za usklajeno delovanje zelo pomembni, zato jim namenjamo posebno pozornost na vsakoletnih srečanjih, običajno v juniju in decembru. Vsebino smo z vsakim naslednjim srečanjem nadgrajevali, oblikovali čim bolj po meri vseh. Do sedaj smo sodelujočim vedno postregli z aktualnimi novicami, predstavili rezultate evalvacije, v nadaljevanju izmenjali dobre prakse in izkušnje izvajalk in izvajalcev ter prostovoljk in prostovoljcev. Nikoli nismo pozabili na prispevek k osebni in strokovni rasti naših partnerjev. Bolj informativnemu in predstavitvenemu delu srečanja je sledilo predavanje ali delavnica zanimivih in v lokalnem ali slovenskem prostoru uveljavljenih predavateljic. Gostili smo Mileno Miklavčič, Špelo Reš, Matejo Petric, Ireno Zupančič in Sašo Einsiedler. Odziv je bil vedno pozitiven in pohvalen.

Pomemben vidik in dodana vrednost projekta je prostovoljstvo, saj je vsako leto vključenih vsaj 50 prostovoljcev. V vseh letih delovanja je preko 120 različnih oseb našlo priložnost za koristno delo, širjenje in izmenjavo znanja. Svoj čas, sposobnosti in voljo so ponudili tistim, ki vse to potrebujejo za večjo kakovost življenja, vključenost v družbo, razvijanje pripadnosti in doživljanje občutka sprejetosti. Mnogi mladi, brezposelni so s pomočjo prostovoljskega dela in z našim priporočilom našli delo in se zaposlili. Za vsakega od njih smo bili izjemno veseli.

Vsako leto v projektu sodeluje 70 in več zunanjih izvajalcev, različnih strokovnjakov, življenjsko in izkušenjsko bogatih posameznikov, ki se predano posvečajo našim uporabnikom, prispevajo k pestrosti vsebin ter z različnimi pristopi in načini dela v skupinah ustvarjajo raznovrstno dinamiko, povezovanje in sodelovanje. Njihova odzivnost in prilagodljivost nam je mnogokrat v pomoč, ko se je potrebno na hitro reorganizirati zaradi višje sile ali izrednih okoliščin.

Mnogo pomembnejša od števila ur sta vsebina in namen vseh teh dejavnosti in dogodkov. Vsebine so poučne, informativne, združevalne, motivacijske in namenjene predvsem opolnomočenju in vključevanju velikega števila različnih skupin: družin s slabšimi starševskimi kompetencami, brezposelnih in iskalcev zaposlitve, otrok in mladih z manj priložnostmi in večjim tveganjem za socialno izključenost, starejših in invalidov, romskih družin, priseljencev ter odraslih s posebnimi potrebami.

Delavnice in predavanja s področja osebnostne rasti in preventivne zdravstvene teme, raznovrstni programi računalniškega in digitalnega opismenjevanja ter delavnice uporabe pametnega telefona, tečaji tujih jezikov, učenje slovenščine za priseljence in tujce, fotografski tečaji, razne delavnice kreativnega, likovnega in ročnega ustvarjanja, kuharske delavnice zdrave in vegetarijanske prehrane, predavanja s področja trajnostnega razvoja, gibalno-plesne delavnice in tečaj nordijske hoje, druženja in pogovori, programi za podporo ženskam pri ohranjanju zdravja in lepote, skupine za samopomoč, predstavitve dejavnosti humanitarnih in drugih prostovoljnih društev in organizacij sodijo v našo bogato ponudbo vsebin.

Najodmevnejši dogodek, na katerega smo še posebno ponosni, smo organizirali novembra 2019. Na enem mestu smo združili naše udeležence, prostovoljce, zunanje izvajalce ter sodelujoče občine in partnerje projekta. Predstavila so se društva, institucije in posamezniki s prikazom izdelave različnih izdelkov in ročnih spretnosti, petjem in plesom, dramsko igro in degustacijo.

Epidemija novega koronavirusa se je v izvedbenem smislu močno dotaknila tudi našega VGC. Spomladi smo brez posebnih priprav prešli na delo na daljavo in nudili vsebine, ki so bile našim uporabnikom v podporo pri ohranjanju psihofizičnega zdravja, za samostojno učenje in druženje na daljavo. Vabili smo v naslednje sklope: Domača zeliščarska lekarna, Poskrbimo za zdravo prehrano, Klepet iz domačega naslanjača, Ustvarjanje v domačem okolju, Skrb za zdravje in telesna vadba. Jeseni, potem ko smo se prilagoditev lotili z nekaj več izkušnjami na tem področju, pa potekajo: Urjenje spomina, Kuhamo zdravo, Računalništvo in učna pomoč na daljavo, Foto izzivi, jezikovni tečaji in ustvarjalne delavnice na daljavo. K sodelovanju in dejavnemu vključevanju vabimo tudi z nagradnimi igrami in drugimi spodbudami.

Ime centra VGC Skupaj vedno znova potrjujemo s svojim povezovalnim odnosom z udeleženci, uporabniki, prostovoljci in izvajalci ter nenazadnje tudi do blizu 100 strateškimi in tihimi partnerji. Slednji nam pomagajo pri organiziranju, financiranju, promociji in obveščanju, pa tudi izvajanju aktivnosti in dogodkov na številnih lokacijah.

Brezplačno dostopno informiranje, druženje in širjenje socialne mreže, vseživljenjsko učenje in usposabljanje, podpora in pomoč na različnih ravneh za skupine in posameznike je ponudba, ki je ne moremo spregledati in razumeti kot samoumevno. Zato upamo, da se bo dejavnost VGC Skupaj nadaljevala po izteku sedanjega projekta, tudi v novi finančni perspektivi.

Zvonka Potočar (zvonka.potocar@ric-nm.si), projekt VGC Skupaj, RIC Novo mesto