Dvodnevni dogodek je 9. in 10. novembra organizirala izpostava Agencije za predšolsko, osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje (Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje – APOSO) Bosne in Hercegovine, kjer domuje tudi njihova Nacionalna podporna službe za EPALE. Poleg gostiteljev – predstavnikov politike, stroke in prakse izobraževanja odraslih v tej državi – smo skupino okrog 80 udeležencev sestavljali tudi nastopajoči in drugi predstavniki iz Črne gore, Hrvaške in Slovenije.

Prva regionalna konferenca EPALE, izpeljana lani aprila v Makarski, je bila posvečena upravljanju ustanov za izobraževanje odraslih s poudarkom na uporabi IKT-orodij v izobraževalnem procesu. Tokrat je bila rdeča nit dogodka zagotavljanje, spremljanje in merjenje kakovosti v izobraževanju odraslih. Ker je družba zdaj povezana na nove, digitalno mrežene načine, smo se posvetili tudi digitalnemu marketingu ter zaščiti podatkov v on-line okoljih. Na primeru ljudske univerze iz Umaga in turizma kot ključne dejavnosti te skupnosti pa smo spoznali vlogo izvajalskih ustanov pri regionalnem razvoju vseživljenjskega učenja.

Osebno sta me najbolj nagovorila prispevka sarajevskih kolegic s Filozofske fakultete Univerze v Sarajevu. Dr. Amina Isanovič Hadžiomerović, vneta uporabnica EPALE, je razmišljala o  vlogi platforme, ki jo doživlja kot »… skupni prostor, ki omogoča instrumentalno, dialoško in samorefleksivno učenje, s tem pa preoblikovanje navad uma in pogledov na sebe in svet.« Dr. Mirjana Mavrak je v svojem visoko strokovnem, a hkrati osebno obarvanem prispevku spretno prehajala od teorij potreb (Maslow, Glasser, Tanasakovič) in kakovosti v izobraževanju do raziskovalnih možnosti – pri vsem tem pa utemeljevala vlogo EPALE, ki ga doživlja kot ‘andragoško FB-platformo’. Zaključila je takole: »Pri kreiranju vsebin EPALE je treba izhajati iz potreb potencialnih koristnikov (v tem primeru andragogov) in jih poskušati v kar največji meri zadovoljiti – potem bo platforma kakovostna, uspešna, živa. Še več, omogočala bo dialoška srečanja ‘jaz–ti’ po Martinu Bubru.«

Po tem sklopu predstavitev je obveljalo mnenje, da je za nadaljnjo uveljavitev platforme EPALE ključno večje vlaganje v ‘marketing’ oziroma ozaveščanje o obstoju platforme, predvsem pa o priložnostih, ki jih ponuja.

O dogajanju v Banja Luki pričajo program dogodka, objave na FB profilih EPALE Slovenija in TVU, Twitter EPALE Slovenija in TVU, vabimo pa tudi k branju spletnega dnevnika s komentarji slovenskih udeležencev. Tretjo regionalno konferenco EPALE že načrtujejo naši črnogorski kolegi, in sicer marca 2018.

Mag. Zvonka Pangerc Pahernik (zvonka.pangerc@acs.si), ACS