Seveda! Odgovori v evalvacijskih vprašalnikih so pokazali, da udeleženci enoglasno sprejemajo selitev tega strokovnega dogodka na lokalno raven. V Ajdovščini se je pokazalo, zakaj je to resnično dragoceno. Ne le, da so imeli kaj pokazati (številne oblike neformalnega učenja, projekt InCastra, sinergijsko delovanje akterjev v lokalnem okolju …), dogodek so izkoristili tudi za zbiranje idej, kako v prihodnje kar najbolje izkoristiti občinsko njivo. Vse delovne skupine torkovega dopoldanskega dela (na fotografiji), ki jih je usmerjala dr. Marta Gregorič, so natrosile kar nekaj predlogov za izzive v prihodnje.

Po vsem, kar sem slišala in videla v teh dveh dneh (razstava fotografij nedavnega odmevnega dogodka InCastra v avli je pričarala vso njegovo razsežnost), sem doživela Ajdovščino kot primer dobro delujoče lokalne skupnosti, kjer si – na čelu z županom – prizadevajo za »prepoznavno, učinkovito, konkurenčno, zeleno in življenju prijazno gospodarsko, politično in kulturno središče Vipavske doline z visoko bivanjsko kvaliteto v mestu in na podeželju« (vizija občine Ajdovščina). Prav letos septembra so sprejeli Strategijo razvoja občine do leta 2030, v kateri so med pomembne priložnosti med drugim zapisali povezovanje gospodarstva in izobraževanja, spodbujanje vseživljenjskega učenja in medgeneracijskega sodelovanja. Občina se s postavljeno strategijo odziva na spremembe, o katerih smo ves čas govorili tudi na andragoškem kolokviju.

LU Ajdovščina je nedvomno izkoristila priložnost, ko je gostila izobraževalce odraslih v svojem okolju. Pokazali so nam, kako pomembno je, da »visoko letaš, saj le tako daleč vidiš« (Ivo Boscarol), še pomembnejše pa je sinergijsko delovanje vseh partnerjev v okolju. Pa tudi, kot je zapisal župan Tadej Beočanin v uvodu v Strategijo: »Zanašamo se pač nase in na svoje znanje.«

Nevenka Kocijančič (nevenka.kocijancic@acs.si), ACS