Staranje je neločljiv del življenja, zato je mlade treba prepričati, da se jih tiče, in jim pomagati znebiti se predsodkov do skupine, ki ji bodo predvidoma nekoč pripadali tudi sami – in to lahko storimo tudi s pomočjo literature o staranju in starosti.

Na AK sem zato z zanimanjem sledila mislim dr. Tine Bilban, vodji projekta Zgodbe staranja, ki poteka pod pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO in predstavlja primer dobre prakse s področja osveščanja o staranju in medgeneracijskem povezovanju. Z branjem dobrih knjig in pogovori o starosti so v projektu povezali skupine mladih bralcev iz osnovnih in srednjih šol ter starejše odrasle. Menim, da lahko odstiranje literarnega pogleda na staranje doseže širok krog ljudi vseh generacij in s svojo sporočilnostjo razbija stereotipe o starosti ter tako prispeva k prijetnejšemu sobivanju.

 

Prepričana sem, da se v lokalnih in mednarodnih okoljih skriva še veliko zanimivih praks o tovrstni tematiki in povezovanju, zato z radovednostjo pričakujem odpiranje zgodb staranja na septembrski konferenci v Ljubljani in delitev izkušenj, ki prinese nov vir spoznanj.

Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS