Monografija Premisleki o izobraževanju in učenju odraslih: Andragoška dediščina Sabine Jelenc Krašovec je nastala na podlagi skupnih pogovorov, spominjanja in pobude andragoške skupnosti v Sloveniji ob veliko prezgodnjem slovesu dr. Sabine Jelenc Krašovec, izredne profesorice na FF Univerze v Ljubljani, ki se je od nas poslovila po hudi bole­zni ob koncu leta 2020.

V knjigi tuji in domači avtorji, s katerimi je Sabina Jelenc Krašovec spletla delovne in prijateljske vezi, stopajo v dialog z njenimi idejami in spoznanji ter ga reflektirajo skozi svoje raziskovalno delo in/ali prakso.

Obstajajo knjige, ki si pridobijo bralce le s premišljenim branjem in analizo, knjige, za katere je značilno prizadevanje za osvetlitev določenega znanstveno prepričljivega ali praktičnega področja, pa tudi take, ki prenašajo sporočila bolj prek besedila in manj prek avtorjev, ki so jih oblikovali ali navdihnili. Pričujoča publikacija se od teh knjig razlikuje po posebnosti – navdihujeta jo edinstvena osebnost in duh Sabine Jelenc Krašovec, katere znanstveno integriteto in dobrodušen nasmeh najdemo v množici tem in avtorjev, ki sestavljajo to publikacijo.
Katarina Popovič

iz predgovora

Monografija je sestavljena iz uvodnega poglavja in treh vse­binskih delov, ki jim je Sabina Jelenc Krašovec posvečala svojo pozornost: učenju in izobraževanju starejših v skupnosti, priložnostnemu učenju v javnem prostoru in udejanjanju dejavne demokratične državljanskosti ter profesionalnemu razvoju izobraževalcev odraslih ter svetovanju v IO.
Prepričani smo, da je najboljši način za počastitev Sabinine dediščine takšen, da o avtoričinih idejah razpravljamo, jih ohranjamo pri življenju, jih preoblikujemo in uporabimo z namenom izboljševanja naše izobraževalne prakse, pa tudi naših skupnosti in širše družbe.
Borut Mikulec, Sonja Kump in Tadej Košmerl

iz uvodnika

Monografija je objavljena na spletni strani Znanstvene založbe FF Univerze v Ljubljani.

Vabljeni k branju!

Priredila: Nevenka Kocijančič (nevenka.kocijancic@acs.si), ACS