Dvoletni mednarodni projekt Preoblikujmo prihodnost: Izobraževanje in usposabljanje za migrante in begunce (RESHAPE the future – Education and training for migrants and refugees), v katerem je ACS sodeloval kot partnerska organizacija, se je sicer zaključil že avgusta letos, rezultati projekta pa so zdaj na voljo tudi v obliki predstavitvenega videa projekta.
Projekt je bil namenjen iskanju pristopov pri izobraževanju in usposabljanju migrantov in beguncev za njihovo učinkovitejšo integracijo v nova okolja. V videu z rezultati projekta so prikazane obravnavane tematike, posamezni vsebinski poudarki za učinkovitejšo integracijo migrantov in beguncev v nova okolja ter ključne skupne ugotovitve in priporočila projekta.
V projektu, ki je potekal od septembra 2016 do avgusta 2018, je sodelovalo šest evropskih držav: Finska (Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtyma – KEUDA, vodilni partner), Nizozemska (Alfa-college), Slovenija (ACS), Italija (Istituto Formazione Operatori Aziendali – IFOA), Švedska (Mångkulturella Finska folkhögskolan) ter Danska (Tietgen).
Da bi tematiko izobraževanja in usposabljanja migrantov in beguncev osvetlili z različnih vidikov, je bilo v projektu izpeljanih pet mednarodnih izobraževalnih srečanj, ki so jih gostile sodelujoče partnerske države, in sicer:
- priznavanje predhodnega znanja za migrante in begunce (Danska),
- usposabljanje strokovnih delavcev, ki delajo v programih izobraževanja in usposabljanja za migrante in begunce (Slovenija),
- informiranje in svetovanje za migrante in begunce (Nizozemska),
- spodbujanje podjetništva pri migrantih in beguncih (Italija),
- zagotavljanje kakovosti izobraževanja in usposabljanja za migrante in begunce (Švedska).
Med drugimi dosežki projekta bi izpostavili še pripravljene analize stanja, ki so obravnavale tematiko posameznega mednarodnega seminarja, sistematično evidentiranje dobrih praks izobraževanja in usposabljanja migrantov in beguncev v posamezni državi ter oblikovanje predlogov, kako bi jih bilo mogoče implementirati v IO tudi v drugih partnerskih državah. Izvedena je bila tudi zaključna konferenca, kjer so bili predstavljeni izkušnje in rezultati projekta.
Rezultati projekta so v angleškem jeziku na voljo tudi v strokovnem prispevku s predstavitvijo ugotovitev, identificiranih dobrih praks in priporočili za njihovo vpeljavo v lastno delo.
Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS
Trackbacks/Pingbacks