Te besede so se mi spontano zapisale ob ogledovanju fotogalerije Osrednje prireditve ob 30-letnici TVU, 15. maja v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons. Dogajanje je bilo razdeljeno na tri dele:
- AK na temo IO za mir in pod sloganom Živeti mirovništvo; članek o tem je pripravila vodja organizacijskega odbora mag. Jasmina Mirčeva.
- proslavitev treh desetletij TVU; o tem bo beseda tekla v nadaljevanju ter
- predstavitev in podelitev Priznanj ACS letošnjim prejemnikom – opisano v članku Darijana Novaka).
Ob bok celodnevnemu programu v dvoranah Plečnik 1–3 je bilo živahno tudi v preddverju. Tam so dobro voljo in bogate vsebine prispevali sodelavci Cene Štupar – CILJ s Karierno sobo pobega v prihodnost, Grofica Greta s predicama, članice ŠK Bistrica ter člani ŠK Lipovci. Tudi oni so poosebljali slogan popoldanskega dela dogodka – Ljudje za ljudi. Njihovi prispevki so bili le pokušina siceršnjega delovanja čez leto, ko se zavzeto učijo (tudi drug od drugega), družijo ter znanje prenašajo med generacijami in tremi obrazi časa (preteklost, sedanjost in prihodnost).
Če človek zraste v tem od svojih otroških let, pa je zmeraj v to vpleten, se kar okuži in gre iz roda v rod.
Natanko ob 14.15 je dvorano preplavila slovenska himna. Udeleženci smo kasneje izražali brezmejno navdušenje nad vzvišeno interpretacijo tega simbola naše pripadnosti in kolektivnega ponosa. Tinkara Kovač je s tem postavila ton za vse, kar je sledilo.
Brez nagovorov na takih dogodkih ne gre. Naša prizadevanja so potrdili in čestitke soustvarjalcem TVU 1996–2025 izrekli gostiteljica, dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, mag. Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih na MVI, ter naš cenjeni gost Marko Lotrič, predsednik Državnega Sveta RS.
Tedni vseživljenjskega učenja so spodbuda, ki povezuje različne generacije, različne regije, različne potrebe in priložnosti.
Vseživljenjsko učenje ni več izbira, ampak nuja. Omogoča posameznikom, da uresničujejo svoj potencial.
Če hočemo biti kot družba odporni, povezani in uspešni, potrebujemo ljudi, ki se učijo. Ki znajo razmišljati. Ki znajo sodelovati. Ki si upajo biti ustvarjalni.
Zgodbo o treh desetletjih TVU sem sama začela pisati daljnega leta 1996. Vse od takrat pa do danes se razteza pripoved o ljudeh, ki s(m)o jo sooblikovali ali nanjo vplivali, količinskih kazalnikih, ki smo jih dosegali, predvsem pa o vsebinskih premikih, ki smo jih udejanjali. Pri tem smo ravnali strokovno, preudarno, vztrajno, neumorno …, v največji meri pa zavzeto in s strastjo. Slednjo nam priznava tudi Alan Tuckett, oče festivalov učenja v mednarodnem merilu in prvi gost v tej pripovedi. Njegov videoprispevek je podal roko videonagovoru očeta TVU v Sloveniji, dr. Zoranu Jelencu. Ta je iz Velike Britanije prinesel zamisel o praznovanju učenja, sodeloval pri njenem udejanjanju, ves čas pa vneto zagovarja vseživljenjskost učenja. Z obema smo posneli daljša prispevka in ju objavili na spletni strani.
Naša šola je pomanjkljiva, ker v njej ni dovolj razvijanja pripravljenosti na VŽU.
Vemo, kako delati VŽU kot strukturo. Prizadevati pa si moramo za razvijanje kulture vseživljenjskosti učenja.
TVU je kot prva in postopoma vse obsežnejša slovenska kampanja na področju izobraževanja pomenil novost na strokovnem polju IO. Obenem je postal glasnik vseh dejavnosti in dosežkov v IO. Pozneje smo segli tudi drugam, saj je bilo eno naših najpomembnejših načel širjenje – večsektorsko, večkulturno in večgeneracijsko, po časovnih ter prostorskih parametrih in še kako.
Predstavitev razvoja TVU je orisovala tri obdobja:
- 1996–2005: desetletje brstenja in ukoreninjanja,
- 2006–2015: desetletje razraščanja in krepitve,
- 2016–2025: desetletje razcvetanja in sadov.
Za vsako obdobje so nanizani kazalniki uspeha (število izvajalcev, koordinatorjev in dogodkov) ter skupne teme oziroma akcije, ki so dodajale vsebinske poudarke. Predstavljena so prizorišča nacionalnih odprtij in teme andragoških kolokvijev. Izpostavljeni so dejavniki, ki so omogočali preboj. Med njimi so začetek podeljevanja Priznanj ACS (1997), vzpostavitev mreže območnih in tematskih koordinatorjev ter začetek sofinanciranja TVU z razpisom MVI (oboje 2001), prenos nacionalnega odprtja na lokalno raven (2006), podpora TVU s projektom Uresničevanje EPUO (od leta 2012 dalje), začetek Parade učenja – dneva učečih se skupnosti (2013) in drugi. Tudi covid nam ni segel do živega – v letu 2020 smo izpeljali virtualno nacionalno odprtje in proslavili 25-letnico TVU, med drugim tudi s himno Moč in radost učenja.
Med mejniki je tudi nova celostna grafična podoba TVU, ki nas spremlja od leta 2000 do danes. Ob tej priložnosti izražamo zahvalo govorcem, ki so s svojo osebno izpovedjo in predstavitvijo prizadevanj podprli zgodbo o 30 letih TVU. Spregovorili so:
- David Fartek, oblikovalec, o vsakoletnem snovanju CGP TVU, katerega stranski produkt je prijateljstvo med sodelujočimi,
- mag. Brigita Kruder, direktorica LU Slovenska Bistrica, o vlogi območnega koordinatorja TVU in sodelovanju z mediji – na primeru ustanove, ki jo vodi,
- mag. Maja Radinovič Hajdič, bivša direktorica LU Jesenice, o prvi izpeljavi nacionalnega odprtja TVU na lokalni ravni – na Jesenicah in v izvedbi Organizacijskega odbora za TVU pri Občini Jesenice,
- Janja Bartelj, sodelavka MOCIS Slovenj Gradec, o snovanju vsakokratne zgodbe TVU, ki nastane na podlagi usmeritev ACS, se začini s ščepcem Janjine kreativnosti in iznajdljivosti ter poveže sodelujoče v lokalnem okolju.
Svoj pogled je dodal Franci Lajovic, zunanji sodelavec ACS, ki skrbi za informacijski sistem TVU ter realizacijo in arhiv grafičnih rešitev. Hkrati je v stalnem stiku z izvajalci TVU in skorajda ne pozna besed to se ne da.
S sodelavci v timu smo postavili IS TVU. Njegovi temelji izvirajo iz mednarodnega projekta, namenjenega krepitvi in širitvi VŽU.
Vzporedno smo se s TVU vse od začetka uveljavljali v mednarodnem merilu. Svoje znanje in izkušnje smo širili v jugovzhodni Evropi in si ga izmenjevali z vrstniki iz vsega sveta. Postali in ostali smo eden najbolj prepoznavnih, gotovo pa najbolj odporen festival učenja v Evropi. Od okrog 40 festivalov, članov svetovnega gibanja pod vodstvom UIL (2003–2006), jih je ostalo le malo. 30-letnico delovanja si delimo le z avstralskim Tednom učečih se odraslih.
Na prireditvi smo se sprehodili skozi evropske projekte, pri katerih smo sodelovali ali jih vodili. Zaključili smo s pobudo direktorici UIL Isabell Kempf o obuditvi mednarodnega gibanja festivalov učenja.
You have a lot to be proud of. / Na svoje dosežke ste lahko resnično ponosni.
Dejavniki uspešnosti TVU so jasni, povzeti jih je mogoče s tremi naravnanostmi: odprtost, povezovalnost in naprednost. Pri tem je odločilna vlogo odigrala moralna in denarna podpora pristojnih ministrstev za izobraževanje in delo.
Svoja spoznanja smo združili v koncept projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje, ki je leta 2020 in 2021 prepričal evropske in slovenske financerje. Projekt je bil konkretiziran in prijavljen nekaj let zatem, zdaj pa zanosno stopa vštric s TVU. Svoje široko poslanstvo opravlja z medijsko kampanjo Lahko.si in drugimi prijemi. Rezultat dela tega tima na ACS je tudi prenova Pravilnika o Priznanjih ACS; več v posebnem članku.
Pripoved o treh desetletjih TVU je sklenila Olga Drofenik, nekdanja namestnica direktorja ACS in velika zagovornica TVU. Njene besede so preroške.
In še eno, morda ključno sporočilo snovalcem na ACS: Pred 30 leti so se vaši predhodniki – nekateri so še med vami – resda zgledovali po britanskem Tednu učečih se odraslih, a so mu dali povsem drugo podobo in širše poslanstvo – z lastnim znanjem in navdušenostjo. Zato danes ravnajte podobno. Okrepite vlogo TVU z lastnim razvojnim znanjem, dobrim poznavanjem prakse in vizije razvoja učenja in izobraževanja odraslih …
Vabimo vas, da si posnetke Osrednje prireditve ob 30-letnici TVU ogledate – zaradi opisanih vsebin in pričevanj ter vmesnih umetniških bravur Tinkare Kovač in kitarista Daniela Matiča.
V teh dneh se je TVU 2025 iztekel. Njegova 30-letnica je bila veličastna, kar se je pokazalo na osrednji kot tudi številnih lokalnih prireditvah. Nacionalni koordinator, ACS, brez partnerjev na lokalni ravni ne bi zmogel doseči vsega opisanega, in obratno. Zato dejansko velja: ljudje za ljudi – skupaj! In zanosno naprej!
Mag. Zvonka Pangerc Pahernik (zvonka.pangerc@acs.si), opremila Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), obe ACS
Foto: Črt Piksi
Trackbacks/Pingbacks