EPALE se v novem letu ne spreminja. Še vedno ponuja novosti in sveže informacije, tokrat pa tudi nekaj zanimivih virov. Vas morda zanima, kako je Izobraževanje odraslih in svetovanje na daljavo med pandemijo vplivalo na vključenost, uspešnost in kakovost znanja udeležencev?

Publikacije o izobraževanju med pandemijo

Na EPALE vas čaka predstavitev gradiva, v katerem so zbrani rezultati evalvacije z naslovom Izkušnje z izobraževanjem odraslih na daljavo v času pandemije. Se tudi na vaši organizaciji ukvarjate s svetovalno dejavnostjo? Potem vam bo prišel prav priročnik Svetovalni proces in svetovalni pripomočki v izobraževanju odraslih s poudarkom na svetovanju za zaposlene. Namenjen je svetovalcem v izobraževanju odraslih in vsebuje strokovni okvir za načrtovanje in izpeljavo svetovalnega procesa. Na EPALE vas čakata še dva zanimiva zbornika. V prvem z naslovom Zgodbe učiteljev o razvoju kakovosti izobraževanja odraslih so zbrane pripovedi učiteljev, ki predstavljajo poseben mejnik v razvoju koncepta kakovosti v izobraževanju odraslih. Zbornik o andragoški dediščini Sabine Jelenc Krašovec pa je monografija, ki je nastala na podlagi skupnih pogovorov, spominjanja in pobude andragoške skupnosti v Sloveniji ob veliko prezgodnjem slovesu dr. Sabine Jelenc Krašovec, izredne profesorice na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Na EPALE boste našli še zapise o Forumih EPUO, ki so bili izvedeni v letu 2021. V prvem prispevku so predstavljeni prvi trije, ki so se osredotočali na vključujočo večkulturno družbo, digitalno in zeleno preobrazbo. V drugem pa so osvetljeni naslednji trije, ki so v središče postavili izobraževanje odraslih kot gonilno silo pri upravljanju spretnosti, izzive starajoče se družbe ter vključenost in dejavno državljanstvo.

Novice sodelavcev projektov Erasmus+

Novosti so prispevali tudi sodelavci na projektih programa Erasmus+. Partnerji projekta Osnovna šola za odrasle so lani za EPALE člane pripravili utrinke iz prvega in drugega dne mobilnosti v Franciji, kjer so spoznavali nove pristope k pridobivanju osnovne izobrazbe in temeljnih kompetenc. V letošnjem letu pa nadaljujejo še z deljenjem vtisov s tretjega, četrtega in petega dne mobilnosti. V Knjižnici Bena Zupančiča Postojna so k problemu motiviranja branja želeli pristopiti na nov, svojevrstni način in tako je v sklopu projekta nastala Detektivka v knjižnici. Tudi muzeji in galerije sodelujejo pri projektih Erasmus+! Na Obisk nekdanjega samostana Pforta so se odpravili sodelavci Galerije Božidar Jakac iz Kostanjevice ob Krki. Z gostitelji so izmenjali dobre prakse s področja izobraževanja o kulturni dediščini cistercijanov. Slovenski partnerji projekta Burnout Aid, Mesto žensk, pa z nami delijo zapis o dogodku, na katerem so predstavili projektne rezultate, to so delavnice za preprečevanje izgorelosti v nevladnem sektorju. Predstavlja se tudi projekt TIWA, v sklopu katerega so se partnerji ukvarjali z idealno delovno atmosfero in pripravili pripomoček, ki nudi usposabljanje za ustvarjanje zdrave delovne atmosfere ter krepi ozaveščenost o pomenu dobrega počutja na delovnem mestu.

Prispevki v angleščini

Številne prispevke slovenskih piscev boste našli tudi na angleški jezikovni različici EPALE. Pripravili so zanimive zapise o svojih projektih, ki se ukvarjajo s prostovoljstvom starejših odraslih, zdravstveno pismenostjo o demenci, transformativnim učenjem ter odpravljanjem stresa na delovnemu mestu. Med blogi, prevedenimi v angleščino, najdete tudi prvi in drugi zapis o 6 forumih EPUO.

Ste se že seznanili z Razpisom Erasmus+ za izobraževanje odraslih 2022? Kaj pa z novo mobilno aplikacijo EPALE in novostjo platforme EPALE Erasmus+ prostor? Obiščite EPALE in preverite!

Špela Močilnikar (spela.mocilnikar@cmepius.si), CMEPIUS