Organizacije za IO imajo vsako leto možnost podaljšati ali pridobiti ZZK. V letošnji postopek jih je vstopilo 17. Organizacije, ki so želele oddati vlogo, so o tem morale predhodno obvestiti ACS. Dokazila smo zbirali od 1. februarja do 17. marca. 13. junija smo z izdajo zadnjega letošnjega sklepa o podelitvi znaka za prihodnja tri leta zaključili postopek. Pravico do uporabe znaka ima torej 37 organizacij, ki izobražujejo odrasle: 27 ljudskih univerz, 6 zasebnih izobraževalnih organizacij, 2 srednji šoli in 2 šolska centra.

Ali ste vedeli?

  • ZZK podeljujemo že skoraj dvajset let, vse od leta 2004. V začetku so ga prejele organizacije, ki so bile vključene v projekt POKI.
  • ZZK je zunanja spodbuda organizacijam za njihovo sistematično delo pri presojanju in razvijanju kakovosti IO.
  • Organizacija v vlogi predstavi svoj notranji sistem kakovosti in prikaže aktivnosti, namenjene skrbi za kakovost IO.
  • S podeljevanjem znaka pomagamo zgraditi, ohranjati in razvijati notranje sisteme kakovosti organizacij.

Presoja in ovrednotenje vlog

Komisija ACS za ZZK vse prejete vloge s prilogami natančno pregleda in ovrednoti v skladu s Pravilnikom. Članice pri tem uporabljamo spletno aplikacijo za pregled in točkovanje po opredeljenih standardih in merilih.

Kako poteka delo komisije?

Tajnica pripravi časovni načrt, sledi pregled posameznih vlog v dveh fazah. Najprej članice komisije posamezne vloge organizacij individualno ovrednotijo v spletni aplikaciji, sledijo skupni sestanki. Komisija za posamezno organizacijo s konsenzom ovrednoti doseganje meril in standardov kakovosti, pripravi strokovno povratno informacijo ter sprejme odločitev o izdaji sklepa (o podelitvi/podaljšanju pravice, potrebni dopolnitvi, morebitni zavrnitvi vloge). Tudi letos smo vse sestanke izpeljali na daljavo, po MS Teams, in s spletno aplikacije za ZZK, v kateri poteka vse delo za presojo in ovrednotenje vlog.

Povzetek letošnjega postopka

Veljavnost pravice do uporabe znaka je letos potekla 18 organizacijam za IO. 17 jih je oddalo vlogo za podaljšanje oz. pridobitev znaka:

  • 16 organizacijam smo izdali sklep o podaljšanju pravice do uporabe ZZK do 31. 3. 2026.
  • Ena organizacija ni izpolnjevala vseh obveznih standardov, zato bo vlogo lahko ponovno oddala v letu 2024.
  • Skupaj smo izdali 23 sklepov (od tega enega o prenehanju veljavnosti na podlagi neoddane vloge za podaljšanje pravice v letošnjem postopku); prvi sklep je bil izdan 24. 3, zadnji pa 13. 6. 2023.
  • Oblikovali smo 22 točkovalnikov s povratnimi informacijami za organizacije.
  • Pet organizacij je moralo vloge dopolniti.

Ali ste vedeli?

  • Pravico do uporabe ZZK pridobi organizacija, ki izpolnjuje vseh osem standardov kakovosti, kot jih opredeljuje Pravilnik.
  • Doseganje standardov se presoja na podlagi Meril za podeljevanje in podaljševanje pravice do uporabe znaka. Organizacija mora doseči vsaj 10 od skupno 18 možnih točk.
  • Organizacije pravico do uporabe znaka obnavljajo oz. podaljšujejo vsaka tri leta.

Vsebinska ocena letošnjih vlog

Ugotavljamo, da zadnja leta organizacije pripravljajo tako metodološko kot vsebinsko boljša samoevalvacijska poročila. Pogosto se zgledujejo po primerih dobre prakse, uporabljajo vodila in pripomočke iz Mozaika kakovosti. V pomoč so jim povratne informacije komisije. Zaznali smo tudi boljše načrtovanje in dokumentiranje kazalnika, povezanega z obravnavano kakovosti na andragoških zborih, in spodbujanje razprav o tovrstnih vprašanjih. V strateških dokumentih namenjenih načrtovanju dela in poročanju o njem, razvrstijo zapise o kakovosti v posebno poglavje. Poleg kvantitativnih vse pogosteje izberejo kvalitativne metode, kot so vodeni intervjuji, fokusne skupine, zgledovanje, kolegialna hospitacija, svetovna kavarna. Nekatere so v tem res zgledne. Večinoma načrtno in sistematično spremljajo kakovost tako sproti kot pri poglobljenih samoevalvacijah. Redno pripravljajo tudi načrte za razvoj kakovosti. Zapišejo konkretne ukrepe za izboljšave na podlagi ugotovitev iz rednih spremljav in samoevalvacij ter jih uresničujejo.

Kritične točke

  • Prijaviteljem priporočamo, naj letne načrte bolje povežejo s poročili o opravljenem delu v poglavjih o kakovosti.
  • Nekatere organizacije bi morale razmisliti o uporabi raznovrstnih metod za pridobivanje podatkov in njihovemu kombiniranju.
  • Organizacijam svetujemo, naj skušajo doseči napredek pri prikazu podatkov v samoevalvacijskih poročilih, zlasti pri interpretaciji podatkov.
  • Pogosto opozarjamo na manjkajoče predloge za izboljšave, ki naj izhajajo iz ugotovitev samoevalvacije.
  • Priložnost za izboljšave je pri nekaterih organizacijah še v ustreznejši vsebinski pripravi akcijskega načrta za razvoj kakovosti.
  • Vpeljane izboljšave iz akcijskih načrtov je smiselno navesti.
  • Nekaj težav je pri dokazovanju spremljav vstopnih, procesnih, izstopnih in prečnih dejavnikov kakovosti IO.

Uporabne nasvete o tem izvajalci najdejo v priročniku Kazalniki kakovosti IO, ki smo ga izdali leta 2013.

Nosilci znaka v številkah

V letu 2017 smo na ACS prvič izpeljali postopek za ZZK v skladu z novim Pravilnikom za podeljevanje in podaljševanje pravice za uporabo znaka kakovosti POKI, ki je začel veljati 1. 1. 2016. Takrat smo postopek v veliki meri preselili na splet. Število nosilcev ZZK je od tedaj stalno oziroma je po prehodnem obdobju po uvedbi Pravilnika ponovno porastlo in se ohranja na približno enaki ravni. Tako oblikujemo mrežo organizacij, ki s pomočjo zunanje spodbude ACS – ZZK – načrtno in sistematično skrbijo za kakovost IO v svojem okolju.

Še ena zanimivost: od 37 organizacij, ki so trenutno nosilke ZZK, jih ima 22 usposobljenega in tudi v nacionalnem omrežju dejavnega svetovalca za kakovost v izobraževanju odraslih.

Izvajalci poročajo, da je ZZK pobuda za marsikatero akcijo v organizaciji, ki je drugače ne bi izvedli.

V prihodnjem letu se pravica do uporabe znaka izteče 15 organizacijam, ki morajo v novem postopku za znak ponovno dokazati sistematično izvajanje procesov presojanja kakovosti.

Vsem organizacijam, ki so v letošnjem postopku podaljšale pravico do uporabe ZZK, želimo še naprej uspešno delo na področju presojanja in razvijanja kakovosti. Veselimo se napredovanja, zamisli, akcij, o katerih bomo brali v njihovih vlogah čez tri leta.

Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS