Se jim boste pridružili?
Prispeli smo na konec projekta, ki je našim študentom in študentkam omogočil, da so se še drugače spoprijeli z digitalnimi napravami in aplikacijami.
Evropa je nedvomno najbolj digitalizirana celina, saj internet uporablja kar 92 % njenega prebivalstva, starejši niso izvzeti. Vprašanje pa vendarle ostaja, kaj s številnimi možnostmi, ki jih digitalizacija ponuja, starejši v popoklicnem obdobju v resnici počno. Ko so si naši študenti in študentke nalagali aplikacijo Actionbound, se je izkazalo, da so dokaj nespretni. Redno uporabljajo spletne brskalnike, kot sta Google ali Mozillo Fire Fox. Kljub temu imajo pri nalaganju, razumevanju in uporabi nove aplikacije, kart nekaj težav. Stanje lahko primerjamo z učenjem in rabo jezikov. Računalniške tako kot jezikovne spretnosti rjavijo, če jih ne uporabljamo kontinuirano.
Ustvarjati vsebine sprehajalnih poti, učiti se uporabljati Actionbound …
Dokler smo se seznanjali s programom Actionbound, se v skupinah dogovarjali in nazadnje izbrali teme naših sprehajalnih poti, dokler smo zbirali pripovedi, opise izbranih postajnih točk na poti na papirju ni bilo prevelikih težav. Nastal je denimo program v angleškem jeziku Staro mesto, ki ga imamo radi. Postajne točke smo opisali, dodali smo posnetek pesmi Dekle iz Zlate Ladjice, se podali od hišne številke do hišne številke na Starem trgu in spoznavali, kaj se je tam delalo, kako se je živelo. Fotografirali smo podobe stavb, ki nosijo to in ono hišno številko in izvedeli, kako se je na Bregu nekoč pekel tja v pekarno prinešeni kruh, kdo vse je kupoval v komisijski trgovini na Starem trgu. Iz programa je moč razbrati tudi pozabljene značilnosti socialističnih časov …
Program Med kulturo in prijatelji je v slovenskem jeziku in je namenjen poglobljenemu študiju arhitekture in življenja v centru mesta.
Ilirska Bistrica je mesto na vodi. Program Tječe, tječe bistra voda so pripravili študenti UTŽO Ilirska Bistrica. Če se boste odpravili na izlet tja, v kraj, ki je poznal številne nadvlade, se boste iz programa naučili marsičesa, tudi o slapu Sušcu ali Kindlerjevem botaničnem parku.
Kako se podati po interkativnih digitaliziranih sprehajalnih poteh?
Na svoj pametni telefon naložite aplikacijo Actionbound. Odprite jo nato pa na desni strani zgoraj skenirajte eno od kod, ki jih prilagamo. Lahko se boste sprehodili po programih, lahko boste odgovarjali na vprašanja, preizkusili svoje znanje in spomin. Kje so prvič zapeli italijansko opero v Ljubljani, v stavbi opere, ali morda kar na prostem? Kaj predstavlja kip na Nebotičniku? Kdo je obiskal Maximarket ob otvoritvi? Česa si je obiskovalec zaželel?
Na koncu bomo veseli tudi vaše ocene naših interkativnih programov.
Potrebujete pomoč in vas zanima ta projekt? Pojdite na spletno stran in si oglejte Outcomes – slovenske različice rezultatov projekta.
Dušana Findeisen (dusana.findeisen@guest.arnes.si), SUTŽO