Neformalno IO je namenjeno opolnomočenju posameznikov, da v svoji lokalni skupnosti postanejo aktivni državljani. S svojim udejstvovanjem lahko prevzamejo pobudo in nadzor nad tem, kaj vse in kako se lahko učimo.

Ustanova DVV je letos izdala knjigo z naslovom Javno financiranje neformalnih programov učenja in izobraževanja odraslih. Publikacija na 254 straneh prinaša izkušnje, primere in priporočila iz 14 držav. Posebno poudarjeni so primeri dobrih praks.

Kljub številnim prispevkom o IO na konferencah, v zbornikih in drugih javno dostopnih publikacijah analize javnega financiranja tega področja (še) ni. Prav temu se posvečajo v pričujočem zborniku. Izbrano temo uredniki utemeljujejo s Cilji trajnostnega razvoja (SDGs), predvsem s ciljem 4, ki se nanaša na kakovostno izobraževanje. Pomen publikacije navezujejo tudi na prihajajočo konferenco Confintea VII, ki bo prihodnje leto, in Globalno poročilo o IO Grale, ki ga pripravlja UIL.

V analizi sodelujejo države oz. regije z vsega sveta. Večinoma ne izpostavljajo političnih sprememb oziroma zgodovine IO v svojem okolju. Po mnenju urednikov je to po eni strani dobro, saj kaže, da niso ujeti v preteklost. Po drugi strani pa lahko pomeni, da se ne zavedajo svojih korenin. Državam so skupna prizadevanja za usmerjanje v skupnostno učenje. Na podlagi študij posameznih držav so nastala splošna priporočila.

Poglavje o Sloveniji je pripravila sodelavka ACS dr. Nevenka Bogataj. Osredotočila se je na vidik trajnosti. IO v Sloveniji je označila kot »Pepelko v smislu prihodnosti, načrtov, osebja in financ«. Priporoča nadgradnjo dosežkov, vlaganje v raziskave, vpeljavo nekaterih novih kazalnikov in ukrepov. Meni, da bi bilo finančne vire smiselno deliti skladno z rezultati preteklih projektov. Podrobnosti so objavljene na str. 161–173.

Celotno publikacijo lahko prenesete s spletne strani DVV International.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS

Rubrika LAHKO.SI

© 2017-2024 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

ISSN 2591-1325

Andragoški center Slovenije
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in dr. Tanja Rupnik Vec | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog

Skip to content