Decembra so bili objavljeni rezultati dveh jesenskih razpisnih rokov programa Erasmus+ na področju IO, in sicer rezultati ponovljenega razpisa projektov mobilnosti za neaktreditirane organizacije ter razpisa za pridobitev akreditacije Erasmus+ v IO. Vsem uspešnim predlogom čestitamo in se veselimo njihovih prispevkov.

Poleg deljenja projektov mobilnosti na dve akciji, za akreditirane in neakreditirane organizacije, je bila novost v letu 2021 ponovitev razpisnega roka v jeseni. Ta je bil posledica epidemije, negotovega načrtovanja poti v tujino, oteženega srečevanja ter izvajanja rednih dejavnosti izobraževalcev odraslih. Ti razlogi so pogodbenikom programa Erasmus+ oteževali izvajanje projektov iz preteklih razpisnih obdobij. Svoje projekte so morali podaljšati, izvedbo aktivnosti pa premakniti na poznejši, ugodnejši čas za potovanje. Ti razlogi so tudi nasprotovali odločanju za nove podvige in projekte. Hkrati so tudi razlogi, da smo v prvem pomladnem roku prejeli manjše število prijav projektov mobilnosti kot v preteklih letih, posledično pa smo razdelili nižji znesek nepovratnih sredstev. Ostanek sredstev smo želeli razdeliti med uspešne prijavitelje v jesenskem roku.

Epidemija še kar spremlja naše vsakdanje življenje, spremlja in vpliva tudi na vse, kar se ga dotika, tudi na program Erasmus+ v izobraževanju odraslih. Tako smo jeseni prav tako prejeli skromno število prijav projekte mobilnosti (4). Uspešen je bil le eden, in sicer predlog LU Radovljica.

Novost novega programskega obdobja Erasmus+ od leta 2021 do 2027 pa je akreditacija Erasmus. Gre za orodje, namenjeno organizacijam na področjih šolskega izobraževanja, PIU in IO, ki želijo vzpostaviti ali nadaljevati mednarodno sodelovanje. Dodelitev akreditacije Erasmus potrjuje, da je organizacija v okviru širših prizadevanj za svoj razvoj pripravila načrt za izvedbo visokokakovostnih aktivnosti mobilnosti. Ustanovam z akreditacijo Erasmus bo omogočen poenostavljen dostop do možnosti sofinanciranja v okviru ključnega ukrepa 1 v celotnem obdobju programa Erasmus+ (2021–2027). Letos je vlogo za pridobitev akreditacij Erasmus na področju IO oddalo 7 organizacij. 4 so bile uspešne in nagrajene z listino kakovosti, akreditacijo Erasmus. Zanimivo je, da smo enako število akreditacij v IO podelili tudi v letu 2020.

Znate tudi v vaši organizaciji pripraviti kakovosten razvojni načrt, ki vključuje internacionalizacijo? Pridružite se nam na dogodkih za prijavitelje, spoznajte akcijo in pravočasno oddajte svojo prijavnico. Rok za oddajo vlog za pridobitev akreditacije Erasmus v IO je 19. oktober.

Špela Močilnikar (spela.mocilnikar@cmepius.si), CMEPIUS

Skip to content