Živa knjižnica je projekt, ki želi bralcem približati ljudi, ne knjig. Posamezniki svoje zanimive življenjske izkušnje, zgodbe in poglede na svet delijo z bralci, ki so v resnici poslušalci. Gre torej za nadgrajevanje branja. Med ‘knjigo’ in ‘bralcem’ teče dialog. Pri branju knjige so odgovori na morebitna vprašanja vezana na bralčev notranji svet in domišljijo. Tu, v živi knjižnici, lahko obiskovalec ‘knjigo’ sprašuje o podrobnostih in globinah, ki ga zanimajo.
V ospredju so pripovedovalčeve vrednote, izkušnje in pogled na svet. Iz pogovora rastejo razumevanje, strpnost do drugače mislečih in delujočih ljudi. Razprava o predsodkih in stereotipih je lahko plodnejša, če v njej sodelujejo posamezniki z raznolikimi vrednotami. Tako se uresničujejo cilji projekta. Poleg odpravljanja stereotipov in predsodkov so ti še omogočanje osebnega stika z drugačnimi, stigmatiziranimi posamezniki in družbenimi skupinami. Predstavitev njihove vsakdanje realnosti lahko in pogosto vodi v večje sprejemanje. Odnos, ki se vzpostavi, lahko vodi v konstruktiven dialog.
Projekt Živa knjižnica – ne sodi knjige po platnicah! v partnerstvu koordiniramo Društvo informacijski center LEGEBITRA, Mladinski kulturni center Maribor, Mladinski center Podlaga iz Sežane, Regijski NVO center – Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto in drugi združeni pod okriljem Mreže za Živo knjižnico.
Najbolj ‘živa’ je na FB. Na njihovi strani je mogoče spremljati projekt, vključene knjižnice tam objavljajo svoje dogodke, jih promovirajo z videoposnetki, utrinki in izkušnjami tako govorcev kot poslušalcev. O zadovoljstvu s projektom pričajo tudi številni objavljeni komentarji.
Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS