Večer v Sodnem stolpu na mariborskem Lentu je zaznamoval prav poseben dogodek – Lahko.si navdih! 16. junija smo razglasili NAJ zgodbo vseživljenjskega učenja 2025. Njen kreator je Žan Kidrič. Njegova ganljiva in opogumljajoča življenjska pot je prepričala javnost, ki mu je naklonila 17 % glasov. Ti so se zbirali na spletnem portalu, skupno je bilo za 12 prejemnikov priznanj oddanih 6.000 glasov.
V sklopu projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje in kampanje Lahko.si smo prenovili koncept Priznanj ACS . Izpostavili smo priznane izjemne učne uspehe tako pri pridobivanju kot predajanju znanja. Glavni namen ostaja enak vse od leta 1997. Najširši javnosti želimo kot zgled predstaviti posameznike, skupine in organizacije, ki veliko vlagajo v učenje in izobraževanje ter s svojimi prizadevanji spreminjajo sebe, svoje bližnje, soseščino in skupnost.
Vesel sem, da sem svojo zgodbo lahko delil z drugimi. Rad bi pokazal, da je vedno mogoče najti pot naprej – ne glede na to, iz kakšne situacije izhajaš. Če le imaš voljo in jasen cilj, je ta dosegljiv. Nikoli ni vredno obupati – ko se ena vrata zaprejo, se lahko odpre tudi pet novih. To je bistvo moje zgodbe.
Žan Kidrič je izjemen navdih volje in vztrajnosti. Po naporni bolezni in dolgotrajnem zdravljenju, ki sta zamajala temelje njegovega obstoja, je voljo do življenja okrepil z učenjem in druženjem. Vključil se je v program PUM-O. Njegovi koraki dokazujejo, da so učenje, neutrudno delo in podpora okolja ključ do svežih priložnosti v življenju.
Z zgledi izjemnosti želimo iz množice anonimnih učečih se odraslih povzdigniti posameznike/skupine ter deliti njihove navdihujoče zgodbe v spodbudo številnim, ki še oklevajo. Hkrati pa si prizadevamo spremeniti odnos javnosti do izobraževanja in učenja ter spodbuditi kulturo vseživljenjskega učenja v naši družbi.
Letošnjih 12 zgodb regijskih prejemnikov smo premierno predstavili 15. maja na Osrednji prireditvi ob 30-letnici TVU.
Vseh 12 letošnjih prejemnikov priznanj nas je navdušilo s svojo zagnanostjo, neomajno voljo in pogumom. Žanova pot pa nas uči, da se tudi v najtežjih trenutkih lahko znova postavimo na noge, če imamo ob sebi prave ljudi in verjamemo vase. Iskreno mu čestitam za priznanje NAJ zgodba VŽU 2025 in se mu zahvaljujem, da je svojo izkušnjo delil z nami. Njegova zgodba je navdih za vse nas.
Na dogodku je vse zbrane pozdravila tudi Vlasta Nussdorfer, nekdaj okrožna, višja in vrhovna državna tožilka ter varuhinja človekovih pravic, pisateljica, predavateljica in humanitarka.
Pogosto se ob misli na vseživljenjsko učenje spomnim na zapis, da tisti, ki se uči vse življenje, ostaja mlad v mislih tudi, ko se njegovo telo postara. Zato nas radovednost in vedoželjnost ne smeta nikoli zapustiti. Časi, ki jih živimo danes, niso enaki tistim pred leti ali desetletji. V naša življenja vstopa povsem nova – umetna inteligenca, ko jo je treba preizkusiti. Hkrati pa lahko dan za dnem prisluhnemo tudi novim zgodbam, ki jih tako spretno pišejo ljudje ob nas. Če dodamo še svojo, bo mozaik usod popolnejši.
Projekt Ozaveščanje za VŽU in kampanjo Lahko.si vodi mag. Urška Bittner Pipan.
V čudnih časih, ki jih živimo, se filmski superjunaki zdijo preveliki in predaleč. Zdijo se lažni. Navdih lažje najdemo v vsakdanjiku, ki nam je blizu in dosegljiv. Ponosni smo prav na vsako izmed 12 zgodb. Poglejte jih v kratkih spotih in obljubimo, da ne boste ostali ravnodušni. Prav vsak nosi sporočilo, ki nas spodbuja, da se premaknemo iz cone udobja. V iskreni želji, da bi jih spoznalo čim več ljudi, smo z javnim spletnim glasovanjem na Lahko.si med njimi izbrali letošnjo NAJ zgodbo vseživljenjskega učenja 2025.
Žan Kidrič je prejel unikatno skulpturo vseživljenjskega učenja. Posebej za projekt jo je ustvaril francoski kipar Guillaume Froger, ki živi in ustvarja v Sloveniji.
Dogodek, poln srčnih trenutkov, je povezoval Gregor Budal. Obiskovalci so z bobni in drugimi glasbili sodelovali z reciklažnim orkestrom Proaktiva, nastopila pa je tudi odlična etno jazz skupina Čompe. V ritme tanga sta obiskovalce popeljali Sara Krapež in Maja Dvoršek iz Zavoda za plesno terapijo.
Tudi vi poznate zgodbo, ki navdihuje, premika meje in vas vabi iz cone udobja? V septembru bo na spletni strani Lahko.si odprt nov javni razpis za prijavo navdihujočih zgodb za Priznanja ACS 2026.
Špela Bric (spela.bric@acs.si), ACS
Foto: Jani Ugrin