Skip to content

V sredo, 16. marca, je v Trebnjem potekalo zaključno srečanje projekta DIS osrednje JV regije 2016–2022.

Svetovanje so izvajale svetovalke RIC Novo mesto, CIK Trebnje, Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma in Šolskega centra Novo mesto, vseh z območja osrednje Dolenjske.

Projekt DIS za zaposlene na območju osrednje Dolenjske smo izvajali od 17. 6. 2016 do 31. 3. 2022. Konzorcij je v tem obdobju zagotovil svetovalno pomoč najmanj 1.800 zaposlenim, ki so prihajali iz 59 različnih občin. Do sedaj smo svetovali v 27 podjetjih, imeli 3.525 svetovalnih obravnav in 286 obravnav vrednotenja. Vključenih je bilo 863 moških (48,9 %) in 901 žensk (51,1 %).

V sklopu zaključnega dogodka smo pripravili tudi razstavo. Vabljeni so si lahko ogledali 9 različnih panojev, ki naslavljajo različna področja delovanja Svetovalnega središča Novo mesto in skupno delovanje partnerjev v konzorciju.

Razstava potuje po regiji in bo v prihodnjem mesecu razstavljena na RIC Novo mesto.

Prikazuje delovanje na 9 različnih področij:

  1. Ambasadorji učenja
  2. Regijski festival zaTE!
  3. Promocija in informiranje
  4. Dislokacije in mobilne točke
  5. Svetovalci pri delu
  6. Individualna svetovanja
  7. Skupinska svetovanja
  8. Svetovanje zaposlenim
  9. Strateška partnerstva

V projektu smo uresničili nekaj dobrih zamisli.

  • Imenovanje ambasadorjev učenja

Nikakor ne smemo pozabiti na 15 posameznikov v našem konzorciju. S svojim nenehnim učenjem, osebno in poklicno rastjo so zgled odraslim. Imeli smo jih čast spoznati in jim v letih 2018 in 2020 podeliti naziv ambasador učenja. Gre namreč za osebe, ki so dosegle osebno odličnost na področju bogatenja lastnega znanja in so to naravnanost prenesle tudi na druge.

  • Prepoznan način širjenja informacij

Regijski festival zaTE! je najuspešnejši karierni dogodek v naši regiji. Poteka že od leta 2011. Organizatorja festivala sta RIC Novo mesto in ZRSZ, OE Novo mesto, sodelujoči partnerji pri pripravi in izvedbi festivala pa so organizacije za izobraževanje odraslih ZIK Črnomelj, CIK Trebnje in LU Kočevje.

  • Informiranje in promocija

Svetovali smo ne le na sedežih konzorcija, ampak tudi izven sedeža na t. i. dislokacijah oziroma mobilnih točkah. Obiskali smo lokalne knjižnice, nakupovalna središča, vsako leto smo bili prisotni na F3ŽO, Paradi učenja, v skupni akciji TVU Dnevi svetovanja za znanje.

  • Sodelovanje s strokovnimi partnerji
  • Uspešno izpeljani strokovni dogodki z namenom večjega sodelovanja (okrogle mize, svetovne kavarne, posveti)

Če smo izhajali iz potreb podjetja, smo se povezali in sodelovali z direktorji, pomočniki direktorjev, kadrovniki. Podjetja smo obiskovali in informirali o projektu. Sodelovali smo z Regijsko mrežo Dolenjske. Povezovali smo se tudi preko Strateškega sveta svetovalnega središča in strokovnega partnerstva ter lokalne skupnosti, ki so o dejavnostih obveščali po svojih kanalih.

  • Projekt je bil prepoznan kot primer dobre prakse na področju informiranja in ozaveščanja na ACS.

V okviru projekta EPUO 2020­–2021 so na ACS med drugim spremljali uresničevanje pobude Poti izpopolnjevanja – nove priložnosti za odrasle. Tam so predstavljeni primeri dobre prakse, povezani z obstoječimi ukrepi in projekti ESS v Sloveniji. Tudi naš projekt je bil prepoznan kot tak. Izkaznico projekta najdete tukaj.

Ob zaključku se želimo iskreno zahvaliti za odlično sodelovanje vsem partnerjem v konzorciju. Nenazadnje se zahvaljujemo za dolgoletno sodelovanje in strokovno podporo ACS ter MIZŠ.

Ana Marija Blažič (ana.marija.blazic@ric-nm.si), Svetovalno središče Novo mesto, RIC Novo mesto