Nikoli ne začnem svojih delavnic z razlago prvih desetih znakov demence. V tem primeru bi se polovica udeležencev takoj poslovila.

L. B., izobraževalka odraslih s področja demence

Ste izobraževalka/izobraževalec odraslih in ste se kdaj spraševali, kako izboljšati svoje veščine pri poučevanju tem, povezanih z demenco? Želite preveriti svoje znanje in vedenja o demenci?

MOOC Bodi povezan je morda ravno za vas. Je praktično orodje za izobraževalce odraslih, ki želijo izboljšati svoje razumevanje demence, da bi to znanje prenesli na učeče se v skupnosti. Lahko so prostovoljci, oskrbovalci, delavci v trgovinah, vozniki avtobusov ali prodajalci na tržnicah.

Tečaj si prizadeva izboljšati zdravstveno pismenost o demenci. Ljudem v skupnosti, storitvenih in oskrbovalnih dejavnosti želi pojasniti njihovo vlogo pri spodbujanju vključujočih in opolnomočenih odnosov. Ti so potrebni za boljšo kakovost življenja vseh, ki živijo z demenco. Pristop je osredotočen na posameznika z demenco, ki ga poznamo. Svoje vedenje in skrb moramo prilagoditi individualnim potrebam te osebe.

Naša odgovornost je razvijati kolektivno razumevanje, vedenje, podporo, oskrbo in skupnostne storitve, tako da izboljšamo izkušnjo oseb z demenco.

Zaris Lare kastelic

Zato je ZDUS s partnerji projekta Move your hands for dementia pripravila tečaj Bodi povezan, ki je sestavljen iz uvoda in štirih modulov:

Modul 1 – “V čevljih” osebe z demenco

Modul 2 – Preventiva

Modul 3 – Komunikacija z osebami z demenco v vsakdanjem življenju in skupnosti

Modul 4 – Vključujoča skupnost, osredotočena na osebe, ki živijo z demenco

Izberete lahko modul, ki vas zanima, ali pa opravite celoten tečaj. Vsak modul ima razdelek z metodami, namenjen izobraževalcem odraslih. Podaja predloge aktivnosti, ki jih lahko uporabite pri svojih učečih se, da bodo imeli koristno učno izkušnjo.

Za kratek vpogled v vsebine modula o komunikaciji, ki ga je pripravila ZDUS, si lahko ogledate animacijski video Modul 3: Komunikacija z osebami z demenco v vsakdanjem življenju in v skupnosti.

Ko zaključite tečaj, lahko opravite preizkus pridobljenega znanja in prejmete certifikat. S tečajem se boste naučili, da:

  • kot izobraževalec odraslih lahko pomagate svojim učečim se povečati znanje, veščine in kompetence o demenci ter tako pomagate ustvarjati vključujoče skupnosti, ki bolje razumejo osebe z demenco in njihove potrebe;
  • s povečanjem zdravstvene pismenosti o demenci lahko zdravstveni delavci izboljšajo preventivo, kakovost oskrbe in sprejemajo bolj zavestne odločitve;
  • je bistvenega pomena razviti komunikacijske veščine, da bi dosegli večjo vključenost in izboljšali kakovost življenja oseb z demenco;
  • razumevanje demence, ki ga imamo kot skupnost (naše vrednote in besedišče, ki ga uporabljamo), lahko vpliva na odnos, ki ga imamo z osebo z demenco, ter na vrste podpore in storitev.

Vpišite se na brezplačen spletni tečaj Bodi povezan:

http://mooc-dementia.eu/index.php

Tečaj je dostopen v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku. Svoje komentarje lahko pošljete na: myh4d@aslto3.piemonte.it

Pridruženi partner je podjetje BrainTrip, ki v Sloveniji s projektom POMNI izvaja brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence. K sodelovanju so vabljeni starejši od 60 let. Prijava je mogoča na spletni strani projekta.

Dijana Lukić (dijana.lukic@zdus-zveza.si), ZDUS