Skip to content

Leta 2000 je bilo na 100 delovno sposobnih prebivalcev 22,7 starejših, leta 2018 pa 31,7. Projekcije prebivalstva EUROPOP2018 napovedujejo, da bo do leta 2030 na 100 delovno sposobnih 44,7 starejših (Poročilo o razvoju 2020, UMAR). To pomeni, da se bo v tridesetih letih število starejših med delovno sposobnimi podvojilo.

Kako pričeti učinkovito upravljanje starejših v podjetjih? Na kakšen način zadržati sodelavko v delovnem procesu tudi po izpolnjenih pogojih za upokojitev? Kako čim lažje pospremiti sodelavca, ki se tega veseli, v upokojitev? Kako zaposlenemu predstaviti prednosti podaljšanja delovne aktivnosti?

Odgovore na vprašanje, kako postaviti temelje za vzdržen proces staranja delovne sile na delovnem mestu iščemo tudi na ljudski univerzi CIK Trebnje. Rešitve ponujamo v več projektih in aktivnostih, na nacionalni ravni v programu ASI, na mednarodni ravni pa tudi v okviru evropskega projekta Silver.

Prvenstveno želimo delodajalce spodbuditi k razmišljanju o ustvarjanju starejšim prijaznega delovnega okolja. S kakovostnim načrtovanjem kadra DANES se bomo namreč izognili neravnotežju v fluktuaciji JUTRI. Še več, izognili se bomo izginjanju dragocenega znanja in zgodovinskega spomina, ki je pomemben dejavnik ohranjanja stabilnosti in tradicije podjetja.

Izzivi, s katerimi se soočajo tako kadrovske službe v podjetjih kot posamezni zaposleni pred upokojitvijo, bodo z večanjem števila starejših (zaposlenih) terjali ustrezne ukrepe. Aktivno staranje na delovnem mestu je proces, ki vključuje zavedajoče se okolje zaposlovalcev in zaposlenih. V ta namen bomo v okviru projekta Silver izdelali nova učna orodja, ki bodo prispevala k podaljšanju poklicne poti ali pripravi na upokojitev.

Prva aktivnost projekta je bila ocena trenutnega stanja. Pri tem smo si pomagali z intervjuji s kadrovskimi strokovnjaki iz podjetij in starejšimi (zaposlenimi pred upokojitvijo in upokojenci). Pregledali smo tudi primere dobrih praks in izdali skupno poročilo. To poleg primerjalne analize vsebuje tudi priporočila in hkrati izhodišča za nadaljnje delo.

Raziskovalci projekta se trenutno ukvarjamo s pripravo samoocenjevalnega orodja, s katerim bodo starejši zaposleni in zaposlovalci lažje identificirali elemente starejšim prijaznega delovnega okolja. Na podlagi odgovorov bomo pripravili program izobraževanja in ga pilotno preizkusili v 7 državah. Povratne informacije nam bodo omogočile, da program dodelamo z vidika starejših zaposlenih in kadrovskih služb. Umestili ga bomo v interaktivni Priročnik za spodbujanje kariere v tretjem življenjskem obdobju.

Zainteresirana podjetja, kadrovike in starejše zaposlene vabimo k sodelovanju v projektu Silver. Kako lahko sodelujete z nami?

  1. S testiranjem samoocenjevalnega spletnega orodja (starejši zaposleni in zaposlovalci).
  2. Z udeležbo v pilotnem programu izobraževanja za ustvarjanje starejšim prijaznega delovnega okolja (zaposlovalci).
  3. Pri testiranju Priročnika za spodbujanje kariere v tretjem življenjskem obdobju (starejši zaposleni).

In kaj pridobite? S svojo aktivno udeležbo pomagate pri promociji strukturnih sprememb v vaši delovni organizaciji in prispevate k sistemski graditvi zaposlenim prijaznega delovnega okolja. Z lastnimi izkušnjami prehoda v upokojitev lahko prispevate predloge za izboljšanje učinkovitejšega upravljanja starejših zaposlenih v prihajajočih generacijah ali pa promovirate spodbujanje kariere v tretjem življenjskem obdobju. Vaše izkušnje in želja sodelovati predstavljajo pomembna izhodišča za naše nadaljnje raziskovanje in implementacijo v prakso.

Vabljeni, da se nam oglasite preko spletne strani projekta, spletne strani CIK Trebnje ali FB.

Zavedamo se, da je kadrovskih praks toliko, kot je podjetij. Najmanj toliko je tudi možnih pristopov k upravljanju starejših zaposlenih. Izobraževanje je le ena od dobrih rešitev. Ob trendu staranja populacije je za nas, izobraževalce odraslih, v prvi fazi pomembno ozaveščati naše zrelo življenjsko in delovno okolje o tej temi in, seveda, ponuditi košarico možnih rešitev. Pri tem pa ne smemo pozabiti tudi na ozaveščanje in informiranje mlade generacije, ki na trg dela šele vstopa.

Jasmina Pakiž (jasmina.pakiz@ciktrebnje.si), CIK Trebnje