Ekipa udeležencev projekta Erasmus+ Izkoristi priložnost se je v torek, 12. 2., odpravila na 1. mobilnost v izobraževalno organizacijo Het Perspectief v mesto Gent v Belgijo. Na poti smo se ustavili tudi v evropski prestolnici Bruselj. Prvega dne mobilnosti smo predstavniki CDI Univerzuma, LU Kranj in ZLU v gostujoči organizaciji spoznali belgijski šolski sistem ter njihove odgovore na različne izzive IO, s katerimi se srečujemo tudi v Sloveniji. Po ogledu starega mestnega jedra smo spoznali program za IT-asistenta in bili vključeni v del tega usposabljanja; delovni dan pa smo zaključili kot modeli na tečaju pedikure. Naslednji dan so nam predstavili projekt HIHNT. Na ta način so začeli načrtno usposabljati in vključevati prostovoljce v izobraževalne programe. Tako so vpeljali prostovoljne asistente za poučevanje, ki med urami računalništva pomagajo predavatelju, tako da udeležencem nudijo pomoč in dodatne napotke. Za nas so izvedli predstavitveno urico tečaja uporabe aplikacije za belgijske železnice. Izvajalca tečajev nizozemščine za tujce, Ludovic in Celine, pa sta za nas pripravila čisto pravo prvo učno uro nizozemščine za tujce. Tretji dan mobilnosti so nam natančno predstavili srednješolski sistem, predvsem s poudarkom na t. i. izobraževanju second chance za tiste odrasle, ki so šolanje opustili. Prav tako so nam predstavili možnosti vpisa za različne ciljne skupine odraslih, postopke svetovanja in spremljanja udeležencev. V soboto, 16. 2., pa smo polni vtisov in novih zanimivih izkušenj odleteli nazaj proti domu.

Polona Franko (polona.franko@cdi-univerzum.si), Sašo Skočir (saso.skocir@cdi-univerzum.si), CDI Univerzum

Tina Petek (tina.petek@zlu.si), Valentina Uran (valentina.uran@zlu.si), ZLU

Renata Dobnikar (renata.dobnikar@luniverza.si), Mateja Šmid (mateja.smid@luniverza.si), LU Kranj

© 2017-2020 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

ISSN 2591-1325

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Šmartinska 134a, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: mag. Andrej Sotošek, direktor ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in mag. Margerita Zagmajster | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog