Svet se zaradi ekonomskih migracij vse bolj povezuje, kar prinaša tudi napetosti in izzive v medkulturnih stikih, zlasti zaradi jezikovnih razlik. Znanje jezika je ključno za razumevanje in uspešno sobivanje v večkulturni družbi. Program Sporazumevanje v slovenskem jeziku, ki ga izvaja LU Slovenska Bistrica, je pomemben za vključevanje priseljencev v slovensko družbo.
ZIP na LU Slovenska Bistrica - Tečaj slovenščine za tujce je bistven za celovitejšo integracijo tujcev v slovensko družbo

Migracije so zgodovinsko dejstvo, ki bo še naprej oblikovalo našo prihodnost, saj podnebne spremembe in iskanje varnosti vodijo v vse pogostejše selitve. V tem globalnem prostoru, ki postaja vse bolj povezan, so napetosti med različnimi kulturami neizogibne. Spoštovanje, prilagajanje in interes za vključevanje sta nujna tako s strani domačinov kot priseljencev.

Kulturno se njihov svet deli glede na spol. Družbene vloge v Bangladešu so izrazito moške ali ženske. Tako se je tečajnikom zdelo nepredstavljivo, da ženske v Sloveniji delamo. V Bangladešu je služenje denarja moška naloga. Tudi jezikovno se popolnoma razlikujemo, bengalski jezik sodi v povsem drugo jezikovno skupino. Tečajnikom težave predstavlja pisava, drugačna je tudi izgovorjava. Njihov jezik nima določenih glasov, ki jih ima naš in obratno. Zato gre učenje zelo, zelo počasi in predstavlja izziv tako za učence, kot tudi zame. Predelali smo osnovne teme, pogledali, kako slovenščina deluje, kako je sestavljena, kje se razlikuje od bengalskega jezika in kje sta si jezika podobna. Govorili smo v angleščini, ker je to naš skupni jezik. Mislim, da je bila to odlična izkušnja tako zanje kot zame.

Sara Liza Dobrajc

učiteljica

Največji izziv pri učenju so jim predstavljale jezikovne in kulturne razlike.

Na LU Slovenska Bistrica so v okviru projekta Temeljne kompetence 2023–2029 organizirali štirimesečni tečaj slovenščine za udeležence iz Bangladeša, ki so se pod vodstvom profesorice Sare Lize Dobrajc spoprijeli z osnovami jezika. Profesorica je izpostavila, da so kulturne in jezikovne razlike največji izziv pri učenju. Kljub temu so tečajniki pokazali velik interes, kar je olajšalo proces učenja in omogočilo uspešno izkušnjo za obe strani.

Ines Kresnik (ines.kresnik@lu-sb.si). LU Slovenska Bistrica

Skip to content