Jesenski čas smo aktivnosti VGC Zasavje popestrili s ciklom aktualnih, praktičnih predavanj za dušo in takojšno uporabo v vsakdanjem življenju. Gostili smo tri velike može, pa ne po centimetrih, ampak po znanju, modrosti in srčnosti.

Prvi, Marko Juhant, je zelo plastično in nazorno skoraj 120 udeležencem (večinoma staršem, vzgojiteljem, učiteljem) pojasnil razvojne potrebe otrok od rojstva do pubertete. Kaj smo izvedeli? Da je vzgoja zahtevno in odgovorno delo, da, to smo že vedeli. Da pa vse prevečkrat odgovornost prenašamo nase namesto na otroke, da delamo zanje namesto z njimi, tega se pogosto ne zavedamo. Sam pravi, da trmastih otrok še ni srečal, samo vztrajne. Najstniki se morajo upirati in stalno preverjati, kaj je res in kaj ne … Starši morami biti različni in običajni, z napakami. Na nas odraslih je, da jih bomo znali obravnavati. Toliko preprostih modrosti je podal v enem samem večeru.

O brezmejni ljubezni z jasnimi mejami je 16. 10. spregovoril pater Karel Gržan, zelo poseben gost, duhovnik, doktor literarnih ved, pisatelj, ki je napisal že več kot 50 knjig, predvsem pa Človek, ki je svoje življenje posvetil razdajanju: revnim, nemočnim, trpečim in odvisnikom. On je poosebljena milina, kar smo začutili vsi prisotni. Brezmejna ljubezen z jasnimi mejami po njegovem pomeni spoštovanje, odgovornost in ponižnost. Morda bomo od zdaj naprej večkrat uporabili tri čudežne, a neizmerno učinkovite besede: prosim, hvala in oprosti. Med drugim je poudaril: »Če boste danes odnesli s seboj samo spoznanje, da je vsak od nas čuden, čudovit, čudežen v svoji edinstvenosti in da je smisel našega življenja v sočutnem sobivanju, da ga ni treba jemati preveč resno, da se je dobro smejati … smo dosegli namen večera.«

Z več kot 100 obiskovalci je podelil veliko globokih, modrih in zelo resničnih misli. Zmagovita kombinacija: 5 na 1 – pomeni, da sočloveku poveš na pet dobrih stvari eno slabo. Ne jemljite življenja preveč resno, sreča je sestavljena iz drobnih radosti na poti življenja, sreča v osnovi pomeni sreča-nje z nekom, stik s sočlovekom. Verjamem, da je večer pustil večini prisotnih globok pečat.

Zagorska knjižnica je ob obeh dogodkih pokala po šivih, saj smo združili moči ZLU in Knjižnica Mileta Klopčiča Zagorje ob Savi ter dokazali, da smo skupaj močnejši.

Zadnjega od treh mož, Janija Prgića, smo imeli privilegij poslušati 22. 10. v Trbovljah. Njegovo predavanje z naslovom Pozitivna disciplina je navdušilo polno dvorano Mladinskega centra. Gre za program/sistem, v katerem krepimo pozitivne medsebojne odnose z veliko trdnosti in prijaznosti. Zasnovali so ga raziskovalci Zveze za pozitivno disciplino. Sistem razvija določene strategije, ki nam pomagajo na spoštljiv način doseči želeno dejanje ali spremembo dejanja. Uporabimo ga lahko za gradnjo različnih odnosov, predvsem za vzgojo otrok. Strategije izhajajo iz trdnosti in prijaznosti, tudi prijaznost do sebe (npr. ni prijazno do mene, da vedno jaz pomijem posodo, to je zame nesprejemljivo). Vključujejo uporabo nekaterih spoštljivih gest, stavkov, v katerih ostanemo trdni in neomajni (npr. ko otrok trmari, da bi gledal risanke). Pomemben je odziv z vidika odraslega: ostati prijazen in neomajen, uporabiti več strategij – razumevanje, vendar vztrajanje; objem in zavrnitev otrokove želje hkrati …

Program je zasnovan kot trening, ki nam pomaga dojeti sliko v ozadju, razumeti pojav težave in razmišljati izven ustaljenih okvirjev.

Anja Lenart (anja.lenart@zlu.si), VGC Zasavje, ZLU