Prvi dan Dnevov svetovanja za znanje, ki so bili to leto med 18. in 20. septembrom, smo obarvali zeleno. Dan za zeleno znanje je bil namenjen izmenjavi sadik, rastlin in semen. Izmenjevalnica, kot smo poimenovali ta dan, je pritegnila več kot 60 navdušencev nad samooskrbo, vrtičkarstvom in okraševanjem prostorov z različnimi rastlinami. Dan je bil namenjen tudi izmenjavi znanja in izkušenj. Tistim, ki so prvič stopili na pot spoznavanja in vzgajanja rastlin, smo ponudili nekaj uporabnih gradiv, knjig, revij ter prosto dostopnih aplikacij, ki so jim pomagale izvedeti več. V SSU smo manj spretnim pomagali naložiti in uporabiti aplikacije. Dan za zeleno znanje in Izmenjevalnica sta imela tudi dobrodelno noto. Rastlinam brez lastnikov smo poiskali nov dom. Popestrile so dnevni center Slovenskega združenja za duševno zdravje, Šent – Enote Šentmar Koper.

Medgeneracijsko o branju

Ob NMSB smo na Oddelku za mlade bralce Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper izvedli medgeneracijsko delavnico, posvečeno motiviranju odraslih in otrok k branju. Po uvodnem krajšem predavanju o koristih branja in pripovedovanja pravljic za otrokov razvoj je pedagoginja Nives Andrič majhne in velike otroke očarala s pripovedovanjem pravljice Mož in jabolko po principu Kamišibaj. Gre za edinstveno obliko pripovedovanja zgodb. Pripovedovalec (kamišibajkar) s slikami (ilustracijami) prikaže dogajanje v zgodbi. Iz papirja smo nato izdelali zmaja, lik, ki se pojavlja v pravljici. Delavnico smo zaključili z vodenim ogledom oddelka, izposojo knjig in igro.

Z mislijo na mlajšo populacijo smo v sodelovanju s Centrom mladih Koper (CMK) mladim in tistim, ki se tako počutijo, ponudili standup večer z Markom Žerjalom z naslovom Šola življenja. Standup komiki so obiskovalce spomnili na šolske in študentske dneve, izkušnje pri iskanju zaposlitve. Poudarili so, da je v življenju treba pozitivno gledati na vse izzive, s katerimi se srečujemo, ter jih izkoristiti sebi v prid.

Izzivi na poti učenja slovenščine – Klepetalnica

Z migracijami in priseljevanjem se je povečala potreba po znanju slovenskega jezika, zato smo tudi tokrat v sklopu Dnevov svetovanja v SSU organizirali delavnico. Udeležence smo seznanili z gradivi, priročniki in učbeniki za samostojno učenje slovenščine. Ugotavljali smo, s katerimi izzivi se tujci spopadajo na poti učenja slovenščine in kako jim kot ljudska univerza lahko pomagamo.

Obalni kadrovski izzivi

Ob zaključku Dnevov svetovanja za znanje smo organizirali in uspešno izvedli tudi strokovno konferenco Obalni kadrovski izzivi. Osrednja tema dogodka je bila obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu. Dogodek že tradicionalno združuje lokalne predstavnike kadrovskih služb in drugih strokovnjakov s področja razvoja in krepitve človeških virov. S tem smo se pridružili Festivalu duševnega zdravja Primorske 2024, ki poteka pod okriljem NIJZ, Zdravstvene regije Koper. Na srečanju so strokovnjaki (dr. Ditka Vidmar, Karmen Stariha, Tina Bončina, Marko Sremec, Ksenija Bratuš Albreht in Barbara Zupančič) podrobno osvetlili obvladovanje psihosocialnih tveganj na delovnem mestu (od preprečevanja izgorelosti do rehabilitacije zaposlenih). Ta predstavljajo največje aktualne izzive varnosti in zdravja pri delu. Kadroviki in vodje iz številnih obalnih organizacij so delili izzive in dobre prakse ohranjanja duševnega zdravja ter preprečevanja tveganj v svojih organizacijah. Ugotavljali so, kako omenjena tveganja preprečiti oz. pozneje zdraviti posledice ter podpreti rehabilitacijo zaposlenih.

Nada Čupković (nada.cupkovic@lu-koper.si), Dijana Harčević Ćatić (dijana.harcevic.catic@lu-koper.si), Petra Verbič (petra.verbic@lu-koper.si), Mateja Batagelj (mateja.bagatelj@lu-koper.si), LU Koper

Rubrika LAHKO.SI

© 2017-2024 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

ISSN 2591-1325

Andragoški center Slovenije
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in dr. Tanja Rupnik Vec | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog

Skip to content