ACS že 32. leto skrbi za strokovno koordinacijo in razvoj ŠK. Mreža izvajalcev je po obsegu edinstvena, saj šteje med 90 in 100 ustanov. Geografske posebnosti Slovenije – mednje sodi izrazita razpršenost poselitve – predstavljajo izziv za enakovreden razvoj in dostopnost IO. ŠK kot edinstvena oblika skupnostnega učenja pa učinkovito odgovarjajo na ta izziv in uspešno nadaljujejo razveseljiv razcvet. Temeljni koncepti njihovega delovanja, kot so svoboda, odsotnost hierarhičnosti, načrtnost učenja in dejavno spreminjanje okolja, terjajo preudarno spremljanje in usmerjanje tega učnega formata. Evalvacijski obiski, ki omogočajo neposreden stik z izvajalci na terenu, udejanjajo prav ta rahločutni pristop za presojanje delovanja ŠK.
Znanje v praksi odpira nove poti.
Tovrstni obiski so namenjeni vpogledu v prednosti, izzive in razvojne priložnosti na mestu samem. Informacije, ki jih izmenjamo sodelavci ACS in izvajalci ŠK, temeljijo na obojestranskih izkušnjah, ki so koristne za oboje, pa tudi za druge izvajalce, zlasti novince.
Po daljšem časovnem premoru v letošnjem letu načrtujemo več terenskih obiskov v različnih regijah. Za vsakega obiskanega izvajalca bomo vnaprej pripravili evalvacijski vprašalnik in izpis dokumentiranih izvedb, ki služita kot vodilo za polstrukturirani intervju.
Za naju kot dolgoletni izvajalki ŠK je zelo pomembno, da smo mentorji aktivno vključeni v evalvacijski proces. Ta nam omogoča, da izrazimo svoje poglede, izkušnje in predloge za izboljšanje. S tem lahko prispevamo k boljšim rezultatom in optimizaciji prihodnjih aktivnosti
Pozornost pri zbiranju podatkov bomo usmerili na morebitne izzive, s katerimi se srečujejo izvajalci. V poročilih namreč ne morejo izraziti vsega, poleg tega se med seboj razlikujejo potrebe lokalnih okolij. Upoštevali bomo primere dobrih praks, razvojne priložnosti ter vizijo ŠK in sprejemali predloge za posodobitev spletne strani.
Pričakujemo, da bo primerjalna analiza rezultatov evalvacijskih obiskov doprinesla k učinkovitemu načrtovanju in prilagajanju koordinacije ŠK. Tako bomo še naprej zagotavljali njihovo dolgoročno uspešnost in trajno umeščenost v lokalna okolja po vsej Sloveniji.
Erika Švara (erika.svara@acs.si), ACS