V sklopu pobude za zdravje na delovnem mestu je Skupina za zdravje ACS organizirala navdihujoče predavanje in delavnico o pomenu gibanja v delovnem okolju.

Redna telesna aktivnost izboljša dobro počutje na delovnem mestu, saj gibanje spodbuja sproščanje endorfinov, znanih kot hormoni sreče, ki prinašajo občutke veselja in sproščenosti (podobno kot uživanje čokolade 😉).

Vesna Štemberger Vučko

izredna profesorica na Pedagoški fakulteti v Ljubljani

Na delavnici smo spregovorili o negativnih posledicah pretežno sedečega načina življenja, ki sproža perečo potrebo po telesni aktivnosti. Sodobni življenjski slog, ki ga zaznamuje večopravilnost, hiter tempo in zamegljena meja med delom in zasebnim življenjem, poudarja pomen gibanja za ohranjanje telesnega in duševnega zdravja ter ravnovesja. Skupaj smo raziskali, kako že majhni koraki k večji aktivnosti bistveno izboljšajo kakovost življenja. Predavateljica je z udeleženci delila dragocene praktične nasvete.

Posledice neaktivnosti

V razpravi smo izpostavili resne posledice sedečega življenjskega sloga:

  • telesne zdravstvene težave, kot so debelost, sladkorna bolezen, poškodbe in bolezni mišično-skeletnega sistema, bolezni srca in ožilja ter celo rak;
  • težave s hrbtenico, degeneracijo mišic in zakrčenost določenih mišičnih skupin;
  • slabo telesna vzdržljivost, ki povečuje tveganje za depresijo in druge duševne težave;
  • čustveno izčrpanost, senzorično preobremenjenost in monotonijo, ki negativno vplivajo na splošno počutje.

Moč gibanja

Aktivnost krepi tudi kognitivne sposobnosti in zmanjšuje tveganje za upad kognitivnih funkcij v starejših letih. Na splošno gibanje spodbuja močnejše povezave s sodelavci, izboljšuje motivacijo, zmanjšuje stres in prispeva k sproščenemu delovnemu vzdušju.

Kako gibanje vključiti v delovni dan?

Delavnica je ponudila številne praktične ideje, kako vključiti gibanje v delovni dan.

  • Uporabite žogo za sedenje, ravnotežne blazine ali podmizno kolo.
  • Vzemite si kratke odmore za raztezanje ali sprehod do kavomata ali vodnega balona.
  • Motivirajte sodelavce z zabavnimi napisi na stopnicah, da se izognejo dvigalu, ali z organizacijo skupinskih vaj ali kratkih športnih aktivnosti na hodniku.
  • Naslednjič, ko vam zazvoni telefon, se pogovorite stoje, ali pa se med pogovorom sprehajajte.

Na delavnici smo poudarili, da je za odrasle tedensko priporočljivo gibanje, ki vključuje tako aerobne aktivnosti, kot vaje za moč, in sicer 2,5–5 ur zmerne intenzivne telesne dejavnosti oziroma 1,25–2,5 ure visoko intenzivne dejavnosti.

Zdaj je čas za dejanja!

Z vključevanjem gibanja v naše vsakodnevne delovne rutine lahko izboljšamo telesno in duševno počutje, povečamo delovno uspešnost in ustvarimo srečnejše, bolj zdravo delovno okolje. Skupaj naredimo te majhne korake za velik vpliv na naša življenja!

In še nekaj v razmislek in ravnanje. Kanadska vlada je objavila kampanjo za ozaveščanje svojih državljanov: Kako bo izgledalo zadnjih 10 let vašega življenja? Oglejte si video!

 Ana Frangež Kerševan (ana.frangez.kersevan@acs.si), ACS

Skip to content