Na ACS v okviru projekta ESS Strokovna podpora področju razvoja temeljnih kompetenc 2016–2022 nastajata še zadnji dve knjižici z opisniki temeljnih zmožnosti, in sicer za socialne in državljanske kompetence ter kulturno zavest in izražanje. Zaključili bosta zbirko knjižic z opisniki temeljnih zmožnosti, ki je na ACS začela nastajati leta 2012.
Akcijsko raziskovanje je proces, v katerem udeleženci sistematično raziskujejo lastne (izobraževalne) izkušnje v skladu z načeli znanstvenega raziskovanja in vnaprej opredeljenimi izhodišči ter vsaj okvirno izbranimi postopki. Nova spoznanja preizkušajo v svoji delovni praksi in nato kritično presojajo rezultate (bodisi posamezno bodisi v raziskovalni skupini). Proces sklenejo s praktičnimi ugotovitvami, pa tudi z zlitjem spoznanj teorije in prakse ter poglobljenim razumevanjem preučevanega pojava.
Vse knjižice nastajajo po metodi akcijskega raziskovanja pod strokovnim vodstvom doc. dr. Petre Javrh in mag. Estere Možina, ki vsa leta vodita in usmerjata delo raziskovalnih skupin. Trenutna skupina šteje 7 članic, ki delujejo v praksi. V 2-letnem obdobju raziskujejo in pripravljajo opisnike, ki bodo namenjeni oprijemljivejšemu razumevanju socialne in državljanske kompetence ter kulturne zavesti in izražanja. Tako kot prejšnje, bosta tudi ti knjižici namenjeni tako strokovnim delavcem, izobraževalcem za delo z odraslimi kot odraslim pri prepoznavanju obvladovanja ene ali druge temeljne zmožnosti v vsakdanjem življenju.
Skupina se je 27. avgusta dobila na predzadnjem, 6. srečanju. Osrednja pozornost je bila namenjena predstavitvi drugič revidiranih opisnikov za obe temeljni zmožnosti. Hkrati je potekala zelo produktivna diskusija, ki je članicam služila kot usmeritev za dokončanje nabora opisnikov. Osredotočili smo se na končno formuliranje opisnikov na minimalni in optimalni ravni, izbiro ustreznih primerov ter terminologije, ki bo razumljiva vsem uporabnikom knjižic.
Zbirko knjižic temeljnih zmožnosti bodo dopolnjevali serija izobraževalnih filmov Na poti do življenjske uspešnosti, priročnik za učitelje Temeljne zmožnosti odraslih in zvočnica Samoiniciativnost in podjetnost – nekakšen »komplet prve pomoči« za vse izobraževalce, ki se v svoji profesionalni praksi srečujejo z odraslimi s primanjkljaji v temeljnih zmožnostih. Ti se težje prilagajajo sodobnim družbenim in ekonomskim razmeram.
Izdaja še zadnjih dveh knjižic je previdena v zaključku leta 2020. S skupino se bomo še zadnjič srečali na ACS 27. novembra, ko bo sledilo še zadnje dejanje – potrjevanje vsebine knjižic. Izdaje se vsi sodelujoči zelo veselimo.
Alja Verdenik (alja.verdenik@acs.si), ACS