V Zavodu Samostojen si, nevladni organizaciji iz Cerknice, smo leta 2020 skupaj s partnerji iz Nemčije in Srbije začeli izvajati aktivnosti v okviru mednarodnega projekta Preslišan jok izgubljenih/ukradenih otrok. Temeljni namen projekta je ozaveščanje o ranljivosti in nemoči otrok in v tem okviru kršenja temeljnih človekovih pravic in svoboščin. Projekt sofinancira EK (program Evropa za državljane 2014–2020). Vsak partner izvaja aktivnost, vezano na različne tematike: (1) ukradeni otroci v času druge svetovne vojne, (2) kraja novorojenčkov iz porodnišnic v Srbiji, (3) mladoletni migranti, ki v velikem številu prihajajo v Evropo brez spremstva in za katerimi se na neki točki izgubi vsakršna sled. Na delavnicah so bili večinoma navzoči dijaki in učenci, javni dogodki pa so bili namenjeni tudi odrasli publiki. V vsaki sodelujoči državi smo namreč ustvarili in otvorili mural na eni izmed javnih sten, ki bo služil kot opomnik obravnavane problematike tudi po koncu projekta.
Odprtje murala

V Sloveniji smo mural ustvarili na steni Antona Globočnika Postojna. Stenska poslikava osvetljuje dejstvo, da mir in svoboda nista samoumevna in da se vsak od nas žene za njima na svoj način. Deklica na beli golobici simbolizira svobodo in beg v lepši svet. Na poti se ujame v past (temni del murala). Ta predstavlja nestrpnost in slabe razmere, iz katerih izhaja in ki jo čakajo na poti. Društvo Geraubte Kinder-vergessene Opfer iz Freiburga je ustvarilo grafit, ki upodablja 25 portretov otrok, ukradenih iz različnih držav med drugo svetovno vojno. Društvo Nestale bebe Beograda pa je ustvarilo stensko poslikavo, ki se navezuje na problematiko kraje novorojenčkov iz porodnišnic v prejšnjem stoletju. Zaključna konferenca dogodka bo januarja v Ljubljani. Več o projektu si lahko preberete na naši FB strani Unheard Crying of Lost/Stolen Children.

Logotipi projekta

Projekt obravnava pogosto zamolčana zgodovinska dejstva ter se dotika današnje problematike mladoletnih migrantov, ki brez spremstva prihajajo v Evropo v upanju na boljše življenje. Podatki iz leta 2020 kažejo, da povprečno dnevno izgine 17 mladoletnih migrantov, kar je samo lani predstavljalo 5.768 otrok. Z ozaveščanjem o današnjih razmerah tudi izobraževalno-ozaveščevalne akcije nevladnikov pomembno pripomorejo k razkrivanju pogosto zamolčanih tem. Tudi to je del paradigme izobraževanja odraslih, saj smo le odrasli tisti, ki lahko z ozaveščenostjo, znanjem in dejanji preprečimo tovrstne grozote v prihodnosti.

Sara Smaić (zavod.samostojen.si@gmail.com), Zavod Samostojen si

Skip to content