Znanstvena založba FF je novembra izdala znanstveno monografijo z naslovom Psihologija pandemije: posamezniki in družbe v času koronske krize. Prispevke so pripravili slovenski raziskovalci, nanašajo pa se tako na slovensko kot mednarodno okolje. Obravnavane so vse starostne skupine prebivalstva in uporabljene različne raziskovalne metode.

Zbornik je razdeljen na 6 delov. Prispevki obravnavajo vedenjske in čustvene odzive tako na pandemijo kot dejavnike, povezane z njo (karantena, učenje/poučevanje na daljavo, finančne skrbi, spremenjeno družinsko vzdušje, odraščanje, blagostanje). Med drugim raziskujejo tudi komuniciranje. Ugotavljajo, da javnost kot verodostojne ocenjuje informacije, ki jih podajo strokovnjaki (predstavniki NIJZ, zdravniki, epidemiologi). Zaposleni v slovenskih podjetjih in javni upravi ocenjujejo, da so bili redno in kakovostno informirani, pogrešali pa so bolj osebni pristop in pomirjujočo komunikacijo svojih delodajalcev.

Tako družine z majhnimi otroki kot odraščajoča mladina so v spremenjenih okoliščinah zaznali več pozitivnega kot negativnega. Mlade na prehodu v odraslost skrbijo tako globalne zdravstvene razmere kot lastna finančna prihodnost (možnosti študentskega dela in poznejše zaposlitve).

V okviru ene od raziskav so pripravili vodeni program razvijanja čuječnosti. Večina udeležencev je izrazila željo po vključitvi programa v študijski proces. Zaključno poglavje ima zanimiv naslov – Življenje po epidemiji. Premagovanje čustvenih in drugih psiholoških ovir je lažje ob toplih družinskih odnosih in pri posameznikih, ki znajo tako vzpostavljati kot vzdrževati medosebne stike. Psihološki ukrepi bi izboljšali kakovost življenja tako posameznikov kot družbe.

Znanstveno monografijo je mogoče naročiti, brezplačno pa lahko celoto ali posamezne prispevke prelistate na spletu. Rezultati raziskav so posebno zanimivi v luči trenutno še trajajočega drugega vala pandemije.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS