Skip to content

V petek, 31. marca, se je z dejavnostmi na Kulturnem bazarju v Cankarjevem domu v Ljubljani predstavil tudi projekt Podnebni cilji v vzgoji in izobraževanju. Zadnji dve leti nacionalni izobraževalni javni zavodi spodbujamo razumevanje podnebnih sprememb in odziv nanje.

ACS je promocijske in videovsebine prikazal med 16. in 18. uro. K sodelovanju smo povabili izvajalce IO, ki povezujejo kulturo s cilji trajnostnega razvoja. Predstavila se je akademija za antropologijo in dizajn BUDA Academy s ŠK EkoSem in Etno-fletno.

Udeleženci ŠK EkoSem smo se lotili reševanja okoljskega izziva odpadnega tekstila z organiziranjem izmenjave ter predelave rabljenih kosov tekstila in oblačil. Iz njih smo izdelali nove atraktivne kose oblačil, modnih dodatkov ter dekorativnih predmetov. Tako smo tekstil, ki bi pristal na odlagališču, ponovno vrnili v uporabo. V Cankarjevem domu smo na stojnici organizirali delavnico izdelave dekorativnih predmetov, venčkov, vrečk in podobno iz odpadnega tekstila. Obiskovalci so se lahko pridružili izdelavi ali pridobili idejo, kako uporabiti odpadne kose tekstila. Iz zaves lahko nastane zanimiv plašček ali obleka, tunika, šal ipd. Iz odpadnih kosov dekorativnega tekstila ali filca pa smo izdelali venčke in druge predmete, ki smo jih kot izdelke predstavili na drugi stojnici.

Branka Urbanija

mentorica ŠK EkoSem in Etno-fletno

Študijski krožek Etno-fletno pa je predstavil način izdelave apotropejskih venčkov in šopkov, dišečih zelišč ter tradicionalne slovenske potice. Obiskovalci so v dar dobili dišeče šopke, lesene obeske v obliki rože življenja ali svarice. Predstavili so tudi svoje dosedanje izdelke; Knjigo za otroke z naslovom Ajdovski kevder, izdano leta 2018, film Ukročena trmoglavka, življenje ob Pšati od izvira do izliva, izdano leta 2020, ter dokumentarni film Korenine moje domovine iz leta 2022, ki se trenutno vrti po slovenskih kinodvoranah.

Študijski krožek EkoSem se ukvarja z ustvarjalno predelavo rabljenih izdelkov, predvsem tekstila.

Dogodek je bil nepozaben, veseli smo bili obiskovalcev, ki so pokazali interes za naše delo, aktivnosti in so nas povabili v svoje kraje. Nekateri so ostali le na pomenku, ki verjamem, da odzvanja in aktivira neizkoriščen ustvarjalni potencial, ki je v vsakem posamezniku in spodbuja pozitivne spremembe v človeku in okolju. Hvala ACS za povabilo, v veselje nam je sodelovati s sorodnimi dušami.

Branka Urbanija

mentorica ŠK EkoSem in Etno-fletno

Maja Gabrič (student.podnebje@acs.si), ACS